Tudi leta 1942 umorjenim Romom zagotoviti civilizacijski pokop

02 pobiti romiV Sloveniji so partizani med drugo svetovno vojno pobili okoli 150 Romov

V Črnomlju je bil v petek, 31. julija 2015 ustanovljen Odbor za izkop in pokop umorjenih Romov med drugo svetovno vojno za celotno področje Slovenije. Pravna osnova za delovanje Odbora je nedavno sprejeti Zakon o prikritih vojnih grobiščih in pokopu žrtev, ter Resolucija Evropskega parlamenta, ki so jo poimenovali evropski Dan spomina na genocid nad Romi med drugo svetovno vojno. Resolucija je bila sprejeta 15. aprila letos, vsa Evropa pa je v nedeljo 2. avgusta 2015 prvič praznovala ta žalostni spomin.

Ustanovitev odbora 

Najprej se je 12 članski Odbor konstituiral, kjer so člani za svojega predsednika izvolili Roma Zvonka Golobiča iz Bele krajine, sicer podpredsednika Zveze Romov za Dolenjsko in Belo krajino. Poleg drugih, so člani odbora postali še etnologinja dr. Pavla Štrukelj, avtorica številnih knjig o Romih, izredni prof. dr. Miran Komac, višji znanstveni sodelavec na Inštitutu za narodnostna vprašanja, zgodovinar prof. dr. Mitja Ferenc, zgodovinar dr. Jože Dežman, Filip Robar Dorin in drugi. Direktor Urada za narodnosti vlade RS mag. Stanko Baluh pa se srečanja zaradi dopusta ni mogel udeležiti.

Razlogi za sprejem resolucije

V Evropi živi okoli 10 do 12 milijonov Romov in so največja etnična manjšina. Evropski poslanci so resolucijo sprejeli zato, ker je rasna sovražnost proti Romom najpomembnejši vzrok za diskriminacijo in marginalizacijo Romov. Opozorili so, da so Nemci med drugo svetovno vojno pobili najmanj pol milijona Romov, največ v koncentracijskem taborišču Auschwitz – Birkenau, kjer so samo v eni noči, iz 2. na 3. avgust leta 1944 v tem taborišču usmrtili 2897 Romov, pretežno otrok in žensk.

Historični pregled dogodkov v Beli krajini

Dejstvo je, da so v Evropi Rome pobijali Nemci, v Sloveniji pa partizani, tudi v Kanižarici. Partizan Radko Polič je v svoji knjigi Belokranjski odred zapisal: “Med drugo svetovno vojno, se je na račun vrtoglavega in zmagovalnega partizanskega razpoloženja zgodil nesmiselni in kruti obračun z Romi iz Kanižarice.” Tako so partizani iz črnomaljske čete v nedeljo, 19. julija 1942 zgodaj zjutraj obkolili romsko naselje v Kanižarici pri Črnomlju. Okoli 60 otrok, žensk in moških so preko Jerneje vasi odgnali na Mavrlen, kjer so jih zaprli v opustošene kočevarske hiše, romsko naselje v Kanižarici pa so partizani zažgali. Čez nekaj dni so jih na še ne odkriti lokaciji pri Zagradcu pobili v bližnjih vrtačah…

Foto Asja.
Foto Asja.

Naloge novoustanovljenega Odbora

Vsi člani Odbora so bili enotnega mnenja, da problematiko med drugo svetovno vojno pobitih Romov, ne bodo politizirali, ali celo iskali morebitne krivce in podobno, saj Odbor za to sploh ni pristojen. Zato bodo najpomembnejše aktivnosti Odbora odkrivanje morišč, izkop in pokop posmrtnih ostankov Romov na civilizacijski način, ter postavitev spominskih obeležji.

Druga raven delovanja Odbora pa bo usmerjena v prizadevanje, da Republika Slovenija, kot pravna naslednica neke druge države, čim preje prevzame odgovornost za te poboje, potomcem pobitih pa zagotovi primerno odškodnino. Sočasno bo Odbor pri svojem delu striktno spoštoval določila Zakona o prikritih vojnih grobiščih in pokopu žrtev, Romi pa morajo čim preje pridobiti kar največ osebnih izjav in pričevanj, ter soglasno poskrbeti za kraj (pokopališče) krščanskega pokopa pobitih Romov.

Po končanem zasedanju Odbora in novinarski konferenci, so vsi skupaj odšli na ogled domnevnih morišč pri Zagradcu v roških gozdovih, kjer so se z enominutnim molkom, ob prvem praznovanju evropskega Dneva spomina na genocid nad Romi med drugo svetovno vojno, poklonili vsem pobitim Romom na Mavrlenu nad Dobličami v Beli krajini.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.