Ženske spolne stiske

Socialna akademija je med novembrom 2012 in marcem 2013 izvedla delavnico Ustvari dokumentarec. Udeleženci so s pomočjo mentorjev, režiserja Jerneja Kasteleca, direktorja fotografije Simona Gosnika in filmarja Matjaža Feguša, spoznali proces nastajanja dokumentarca: od začetne ideje, pisanja scenarija, snemanja na terenu ter končne montaže. Nastalo je pet kratkih dokumentarcev. Kot drugi se predstavlja dokumentarec Katarine Klemenčič Ženske spolne stiske.

Izsledki raziskave o spolnem zdravju Slovenk, ki kažejo na to, da so spolne težave precej pogoste in ima skoraj vsaka druga ženska neko spolno težavo, so me tako presenetile, da sem si članek o tem spravila. V raziskavi so se kot najbolj pogoste težave pokazale težave pri doseganju orgazma, suha vagina in bolečine ob penetraciji v vagino. Skoraj vsaka druga ženska naj bi imela neko tako težavo. Čeprav so v realnosti morda številke nižje, se mi vseeno zdi, da podatek kaže na to, da v spalnicah nekaj “ne špila”, kot bi lahko.

Ko sem razmišljala, katero temo bi obravnavala v dokumentarnem filmu, sem se spomnila na to raziskavo. Temo sem skušala osvetliti iz različnih zornih kotov, zato je bil moj namen, povprašati strokovnjake iz različnih področjih. Moji sogovorniki so bili: Dr. Katarina Kompan Erzar – zakonska in družinska terapevtka, Živa Pogačnik – dao inštruktorica, Dr. Irena Rahne Otorepec – psihiatrinja, Karta Singh – učitelj kundalini joge, Jaka Sotler – seksolog, Maja Trampuž – Imago edukatorka in fascilitatorka, Mag. Andrej Trampuž – univ.dipl.psih. in Imago terapevt in Dr. Lucija Vrabič Dežman – ginekologinja.

Film skuša odgovoriti na to, kaj je v ozadju teh spolnih težav in kako si pomagati.

Katarina Klemenčič