Z. Štrubelj, Družina: Zakaj na evropske volitve?

Premislek v prelomnem času, ko je Evropska unija na križišču

Na plenarnem zasedanju škofov COMECE, krovne evropske katoliške organizacije, ki združuje vse škofovske konference članic EU, so 19. marca 2014 v Bruslju predstavili izjavo škofov o evropskih parlamentarnih volitvah, ki bodo od 22. do 25. maja 2014. Izjava je kratka, jasna, poudarja presojo sedanjega družbenega in političnega dogajanja v EU iz zornega kota družbenega nauka Cerkve. V besedilu in med vrsticami lahko opazimo skrb škofov, če bi evropski projekt propadel zaradi sedanjih groženj: »Vsi bomo preveč izgubili, če bi evropski projekt iztiril.«

Škofje se zavedajo, da je Evropska unija na križišču. Zato se v izjavi, ki zagovarja čim večjo udeležbo na evropskih volitvah, večkrat dotaknejo napetih odnosov med državami članicami, ki postavljajo na preizkus osnovno načelo solidarnosti v Uniji. Kar nekajkrat omenjajo tragične posledice ekonomske krize, ki jo je povzročil bančni zlom leta 2008, predvsem rastočo revščino, ki je prizadela veliko evropskih državljanov in prikrajšala zlasti mlade za vero v boljšo prihodnost.

Najprej in najglasneje škofje nagovarjajo mlade. Že v prvem splošnem premisleku ugotavljajo: »Več milijonov mladih bo prvič volilo, nekateri so v procesu izobraževanja, drugi na trgu dela, mnogi pa so žal nezaposleni. Pozivamo mlade, da izrazijo svoja stališča s tem, da se udeležijo politične debate in predvsem, da volijo.« Ko govorijo o demografskih spremembah in o staranju Evrope, pogumno zapišejo: »Zavzemamo se za prizadevanja starejših državljanov za kakovost njihove oskrbe, do katere so upravičeni, obenem pa zagovarjamo politiko, ki bo ustvarjala nove možnosti za mlade.«

Škofje pišejo v imenu krščanskega optimizma in vere v boljšo prihodnost. Krščansko oznanilo je oznanilo upanja, beremo v izjavi. Škofje gledajo na »evropski izziv« s trdno vero v boljšo prihodnost, s prepričanjem, da je evropski projekt navdihnjen z žlahtnim pogledom na človeštvo. Opozarjajo na to, da krščanska vizija človeka temelji na globokem spoštovanju človekovega dostojanstva, zato mora biti človeško življenje zaščiteno od trenutka spočetja do naravne smrti. Ob tem se zavzemajo za družino, ki mora uživati potrebno zaščito.

Škofje se v izjavi zavzemajo za kulturo zmernosti, za ekologijo in človeško ravnanje s priseljenci.

Več lahko preberete v Družini.