Voliti »levo« je greh

Avtor: Urška Makovec. Vir: Družina. Vedno znova, čeprav se s tem soočam tako rekoč vsak dan, me preseneča, da nam razločevanje duhov, če se izrazim z besedami Ignacija Lojolskega, na političnem področju v Sloveniji nikakor ne gre od rok. Vem, da bo veliko kristjanov v prvem krogu na predsedniških volitvah volilo enega ali drugega levičarskega kandidata, kar me sploh ne bi motilo, če bi ves politični spekter izhajal iz demokratičnih načel. Razumljivo je, da je ogromno kristjanov tudi na primer med evropskimi liberalci ali socialisti. Vsi so zavezani demokraciji, ki je njihovo izhodišče, nato pa z bolj ali manj različnimi pogledi vplivajo na skupno politiko. Pri nas pa – ali nam res še ni jasno? – ni tako. Tisto, kar se pri nas uvršča na levico, pa tudi tisto, kar se noče opredeliti, ima svoj izvor ali vsaj navezave v sistemu, ki je bil od začetka do konca zločinska ureditev in kot tak vreden vse obsodbe.

Kristjani smo še bolj kot drugi zavezani k iskanju resnice. Zato prijeten videz, lepe besede, prijazni nasmehi in drugo laskanje ne bi smeli vplivati na našo izbiro. Edino, kar šteje, je vsebina besed in dejanj. Nedavno se je pod nekim mojim člankom na spletu pojavil komentar: »Diskusija je mogoča samo v pripravljenosti iskati resnico in spoštovanju logike diskurza. Dokler tega ni med vsemi prisotnimi v debati, gre zgolj za bifejsko zmerjanje.« Popolnoma se strinjam! A komentator je to svojo trditev hkrati zanikal, ko je trdil, da pri vtisu na občinstvo kar 70 odstotkov predstavlja neverbalna komunikacija (videz, mimika), le 30 pa govor. Kolikor je meni znano, vsebina govora k celotnemu vtisu prispeva še bistveno manj, a to lahko velja le za »bifejsko« populacijo! Vsi smo sicer tudi čutna bitja, a (zlasti) za kristjana mora biti merilo le resnica. Nihče od tokratnih kandidatov za predsednika države ni nov na politični sceni, zato lahko hitro presodimo skladnost njihovih besed in dejanj.

Mnogi so se zgražali, da nekateri duhovniki pred volitvami s prižnice trdijo, da je voliti tega ali onega levičarskega politika greh, ampak ali ni osnovna naloga duhovnika, da pomaga vernikom razločevati duhove, ločevati zrna od plev? Ob dejstvu, da imamo na kandidatni listi tudi nekoga, ki s svojimi besedami in dejanji izkazuje svojo demokratičnost ter jasno obsoja komunizem in vsa njegova dela, je voliti nekoga, ki se nikoli ni distanciral od zločinov režima (katerega del je celo sam bil), pač greh.

Vir: Družina