Visoko šolstvo naj bo solidarno z usodo državljank in državljanov

IZJAVA ZA JAVNOST. V Društvu Mladi za Slovenijo smo prepričani, da mora tudi visokošolski prostor sprejeti posledice javno finančne krize. Posledice smo občutili že vsi, tako gospodarstvo, zaposleni v javni upravi, po eni strani tudi mladi, med tem pa z žalostjo gledamo, kako se v akademskih krogih borijo za svoje privilegije, do katerih v mnogih primerih niso opravičeni.

V društvu Mladi za Slovenijo podpiramo, da ZUJF vpliva tudi na področje visokega šolstva, in sicer na načrtovanje in pripravo rebalansa finančnega načrta za leti 2012 in 2013, torej na področje plač, napredovanj v plačne razrede in nazive, zaposlovanje, sklepanje avtorskih in podjemnih pogodb, povračil stroškov v zvezi z delom in drugih osebnih prejemkov.

Največ je seveda govora tudi o financiranju visokega šolstva. Strinjati se moramo, da je do zdaj v našem visokem šolstvu veljal koncept, »z največ narediti čim manj«, glede na trenutno situacijo, pa bodo morale tudi fakultete in univerze začeti iskati sredstva kje drugje, ne samo od države. Kdor pa tega ne bo postoril, pa se žal mora sprijazniti s tem, da je nesposoben.

Podpiramo tudi ukrep, ki govori o prenehanju statusa študenta, saj je to eden izmed mnogih potrebnih ukrepov, ki bo med mladimi vzpodbujal tudi odgovornost do študija. Status študenta prinaša mnogo privilegijev in ugodnosti, dajmo začeti govoriti tudi o odgovornosti.

V Društvu Mladi za Slovenijo ob tem tudi obsojamo dejanja Študentske organizacije Slovenije, ki je tako, kot so tudi akademski baroni, vajeni »samo« državnega denarja.

Obenem pa pričakujemo, da bo pristojno ministrstvo čim prej postorilo kaj tudi na področju racionalizacije in prestrukturiranja študijskih programov, menedžerskega pristopa k vodenju fakultet in univerz ter temu, kar je ključnega pomena, večji zaposljivosti mladih diplomantov.

Društvo Mladi za Slovenijo

Foto: Univerza v Ljubljani