Veronika Deseniška

Veronika Deseniška je bila druga žena Friderika II. Celjskega. Do njene poroke s Friderikom II. Celjskim leta 1424 ali 1425, njenega življenja ne poznamo. Bila je plemkinja nižjega stanu iz Deseniča v hrvaškem Zagorju. Prva Friderikova žena Elizabeta Frankopanska je sumljivo umrla. Pred njeno smrtjo pa je bil zakon med Friderikom in Elizabeto precej »leden«. Zato so tudi sumili, da jo je umoril sam Friderik II. Ker je bila Veronika plemkinja nižjega stanu to vsekakor ni ustrezalo njegovemu očetu Hermanu II. Celjskim, ki je imel s sinom drugačne načrte. Menil je da je bila čast celjske dinastije s Friderikovimi dejanji omadeževana. Ko je ogrski kralj Sigismund ujel Friderika, ga je izročil Hermanu, ki ga je dal zapreti v stolp. Ta stolp danes nosi ime po njem.

Takrat je Veronika zbežala k Frideriku IX. Ptujskem, ki jo je skril na gradu Vurberk pri Ptuju. Celjski zasledovalci so jo našli in ujeli ter privedli v Celje. Herman II. jo je postavil v Celju pred sodišče, kjer jo je obtožil, da ga je hotela zastrupiti. Ravno tako jo je obtožil da je s čarovništvom obnorela njegovega sina in jo je zato poročil. Ta obtožba je hkrati prvi zabeležen čarovniški proces na Slovenskem.

S pomočjo dobrega »besednika« je sodišče Veroniko oprostilo krivde. Herman II. pa jo je kljub temu zaprl na gradu Ojstrica pri Vranskem in ukazal umoriti. Tu so jo 17. oktobra 1425 (morda 1428) umorili tako, da so jo utopili v kadi. Pokopali so jo v Braslovčah. Kasneje jo je Friderik II. dal prekopati v samostansko cerkev Jurkloštru.

Njena tragična smrt je tudi bila navdih vrste literarnih del pri Slovencih in drugih narodih. Skladatelj Danilo Švara je tudi napisal opero Veronika Deseniška. Podlaga za to opero je bila drama Otona Župančiča s istim naslovom.

Foto:  Rajko