Vabilo: Simpozij o dr. Andreju Gosarju

Simpozij Gosar28. in 29. marca 2014 bo v Logatcu (Narodni dom, Tržaška cesta 44) in v Ljubljani (SAZU, Novi trg 2) potekal simpozij o pravniku, sociologu, ekonomistu, politiku in pedagogu dr. Andreju Gosarju. Uvod v simpozij bo razstava o življenju in delu dr. Andreja Gosarja, ki bo na ogled od četrtka, 27. marca (otvoritev ob 17.00) v NUK-u (preddverje velike čitalnice).

Simpozij pripravljajo Občina Logatec, SAZU, Knjižnica Logatec, Celjska Mohorjeva družba in Naravoslovnotehniška fakulteta iz Ljubljane. S simpozijem želimo ponovno vsestransko osvetliti življenje dr. Andreja Gosarja, opozoriti na znanstveno in humanistično vsebino njegovega dela ter prepoznati vpliv njegovega nauka na današnji čas. Na simpoziju s prispevki sodeluje 46 raziskovalcev in poznavalcev Gosarjevega dela. Na voljo bo knjižnica povzetkov njihovih prispevkov.

Dr. Andrej Gosar se je rodil 30. novembra 1887 v Logatcu. Po gimnaziji je študiral pravo na Dunaju, kjer je diplomiral leta 1915 in doktoriral leta 1916. Leta 1920 je postal poverjenik za socialno skrbstvo pri Deželni vladi za Slovenijo in bil izvoljen za poslanca SLS v Ustavodajno skupščino. Leta 1925 je bil znova izvoljen za narodnega poslanca. Leta 1927 in 1928 je bil minister za socialno politiko, 1929–1931 pa član vrhovnega zakonodajnega sveta pri ministrskem svetu. V drugi polovici tridesetih let je bil član jugoslovanske delegacije v generalni skupščini Društva narodov v Ženevi.

Že med študijem je pričel s pisanjem strokovnih člankov o socialnih in vzgojnih vprašanjih takratnega časa. Od leta1921 je bil med vidnimi publicisti Novega časa in Pravice (1924–28 njen formalni izdajatelj). V tem času je začel tudi izdajati revijo Socialna misel; bil je eden od njenih urednikov. Objavil je več knjig – med njimi: Za krščanski socializem (1923), Socialna ekonomija (1924), Kriza moderne demokracije (1927) in druge. Leta 1933 pa je objavil 1. knjigo svojega najpomembnejšega dela Za nov družabni red, ki ji je leta 1935 sledila še 2. knjiga z enakim naslovom.

Dr. Andrej Gosar je bil eden od utemeljiteljev krščanskega socialnega nauka na Slovenskem. Zadnja leta pred drugo svetovno vojno je bil zaradi sredinske krščanskodemokratične usmerjenosti politično osamljen; svaril je pred avtoritarnim korporativizmom, se zavzemal za samoupravno stanovsko solidaristično krščansko družbo in za avtonomijo Dravske banovine. Aprila 1929 je postal izredni, oktobra 1935 pa redni profesor za ekonomijo in sociologijo na Tehniški fakulteti v Ljubljani; 1936 – 1939 je bil tudi dekan na omenjeni fakulteti. Leta 1941 se ni pridružil OF, ker je zavračal komunizem. Jeseni 1941 je s somišljeniki začel nastopati pod imenom Združeni Slovenci. Leta 1944 je bil interniran v Dachau. Po vojni je do leta 1958 predaval na Tehniški fakulteti v Ljubljani.

Dr. Andreju Gosarju pripada pomembno mesto v slovenski zgodovini v času med obema vojnama. Pridobil si ga je kot politik in javni delavec, kot znanstveni in strokovni pisec, kot sooblikovalec katoliškega gibanja. S simpozijem želimo ponovno predstaviti, če povzamemo besede avtorja knjige o dr. Andreju Gosarju, Tomaža Simčiča »bogato krščansko socialno misel, ki so jo po Krekovi smrti razvijali na Slovenskem Gosar, Kralj ter drugi in je bila po revoluciji zapisana izbrisu iz zgodovinskega spomina.«

Pripis uredništva: Program dvodnevnega simpozija si lahko ogledate s klikom na spodnjo fotografijo. 

 

Simpozij Gosar_programski list_2

Organizacijski odbor za pripravo simpozija