Vabilo: Razstava volilnih plakatov

Vabilo Politicno nastopanje v Italiji skozi volilne plakate 3Svetovni slovenski kongres, Krožek Anton Gregorčič – Gorica in Krožek Virgil Šček – Trst vabijo na odprtje razstave Slovensko samostojno politično nastopanje v Italiji skozi volilne plakate v četrtek, 19. septembra 2013, ob 18.00, v prostorih Svetovnega slovenskega kongresa, Cankarjeva 1/IV, v Ljubljani. Ob priložnost bodo spregovorili deželni tajnik SSk Damijan Terpin, predsednik SSO Drago Štoka in časnikar Ivo Jevnikar.

Slovensko politično nastopanje se je na Goriškem in Tržaškem obnovilo že takoj po koncu 2. svetovne vojne. Leta 1947 je v Gorici, nastala Slovenska demokratska zveza, ki je združevala slovenski katoliški in liberalni duši. SDZ je aktivno nastopala s svojo samostojno listo na lokalnih volitvah, od občinskih do pokrajinskih in izvolila slovenske predstavnike v krajevne uprave. Markanti osebnosti tega večdesetletnega političnega dela sta bila odvetnik Avgust Sfiligoj, ki je zastopal liberalno strujo in profesor Anton Kacin, ki je zastopal katoliški del.

Na Tržaškem so se prav tako pojavile različne demokratično usmerjene politične skupine, ki so nastopale na raznih volitvah. Priključitev Trsta Italiji ter ustanovitev avtonomne dežele Furlanije Julijske Krajine so bile med glavnimi povodi, da so se vse slovenske demokratične politične skupine začele povezovati in snovati skupno samostojno politično stranko z namenom enotnega nastopanja Slovencev na vseh volilnih preizkušnjah. Najprej so te povezave zaživele ob volitvah, ko se je v letih 60 začela pojavljati skupna slovenska lista z imenom Slovenska skupnost. Iz tega je na Tržaškem nastala stranka Slovenska skupnost, v katero so se združile vse takratne demokratične politične skupine Slovencev.

Potreba po enotnem političnem subjektu se je pokazala tudi na Goriškem in tako je bil 15. februarja 1975 sklican zbor slovenskih volilcev, kjer je padla odločitev za ustanovitev nove politične stranke, ki bi nadaljevala poslanstvo SDZ. V Katoliškem domu v Gorici je 1. marca 1975 potekal prvi pokrajinski kongres Slovenske skupnosti za goriško pokrajino. 24. maja istega leta sta se tržaški in goriški del Slovenske skupnosti združili v slovensko samostojno deželno politično stranko z imenom Slovenska skupnost.

Slovenska skupnost je tako začela z novim imenom in starim simbolom lipove vejice nastopati na občinskih in pokrajinskih volitvah na Goriškem, skupaj z deželno pa tudi na deželnih, parlamentarnih in kasneje evropskih volitvah. V prestavniške organe je izvolila svoje kandidate, ki so zagovarjali pravice Slovencev in slovenske zemlje. Vse to sestavlja bogato politično tradicijo, ki jo lahko spremljamo tudi s pomočjo volilnih in političnih lepakov, ki so nastajali v različnih obdobjih. Ogled lepakov in branje njihovih gesel in sporočila, ki so bile posredovane javnosti nam kaže koliko zavzetosti in truda je bilo vloženih v ohranjanje slovenske zavesti, jezika in kulture tudi preko političnega udejstvovanja v zbirni stranki Slovencev v Italiji.

Ves ta pomembni del naše povojne zgodovine lahko gledamo tudi skozi volilne in politične plakate, ki so nastali ob raznih prilikah. Nabralo se jih je kar nekaj gradiva in v letu 2010 je nastala prva zamisel za razstavo, ki se je nato tudi uresničila v prostorih Kulturnega centra Lojze Bratuž v Gorici. Druga razstava volilnik in političnih plakatov bo sedaj na vrsti v Ljubljani, v prostorih Svetovnega slovenskega kongresa. Otvoritev bo v četrtek, 19. septembra 2013, ob 18.00.