Utrinek: Ta teden v EU

evropska zastava parlamentTa teden je začela veljati direktiva o pravicah pacientov na področju čezmejnega zdravstvenega varstva. Gre za zelo pomemben zakonodajni akt EU, ki nam državljanom zagotavlja pravico, da odidemo na zdravljenje v drugo državo EU in za to dobimo povračilo stroškov.

Nova zakonodaja omogoča, da bodo pacienti lahko izbrali svojega izvajalca storitev zdravstvenega varstva – prek nacionalnih kontaktnih točk v vseh državah EU, kjer bodo pacienti lahko prejeli vse informacije, ki jih potrebujejo za odločanje o zdravljenju.

Prav tako bodo lahko dobili izvod svoje zdravstvene kartoteke ter imeli pravico do pritožbe ali uporabe pravnih sredstev, če njihove pravice ne bodo spoštovane. Direktiva določa povrnitev stroškov zdravljenja do zneska, kot je predviden za isto vrsto zdravljenja v matični državi.

Dolgoročen cilj je, da se stroški in kvaliteta zdravstvenih storitev po celotni EU poenotijo in med državami ni več takih razlik – da bomo lahko dobili najboljšo možno oskrbo, ko zbolimo. Za bolnišnično nego bodo države članice vzpostavile poseben avtorizacijski sistem, ki bo odgovoren za odobritev bolnišnične nege v tujini.

Postopki bodo krajši in bolj transparentni, pomembna prednost pa je tudi dobra obveščenost o možnostih pritožbe in kompenzacije, če bi šlo kaj narobe. Kot kažejo podatki, so podobni evropski mehanizmi za urejanje pritožb – na primer na področju varstva potrošnikov ali letalskih kart – hitrejši in bolj učinkoviti kot domači.

Evropska komisija je ta teden dodelila tudi 85 milijonov evrov pomoči za blažitev posledic sirske krize. Znesek bo namenjen prebivalstvu v Siriji, sirskim beguncem in gostiteljskim skupnostim v Jordaniji ter sirskim študentom v Evropi. EU in njene države članice so največje donatorice pomoči v odzivu na sirsko krizo. V Siriji potrebuje pomoč 7 milijonov ljudi, v sosednje države pa je pobegnilo že več kot 2 milijona beguncev.

Ta teden je bil objavljen tudi seznam izžrebanih šol v EU, ki bodo 28. novembra 2013 sodelovale na tekmovanju mladih prevajalcev Juvenes Translatores.

Med izbrane šole v Sloveniji so se uvrstile: Prva gimnazija, Maribor; Gimnazija Škofja Loka; Gimnazija Novo mesto; Gimnazija Moste; in Gimnazija Ledina, Ljubljana; Gimnazija Ptuj; Gimnazija Ormož in Srednja šola Domžale.

Ker je vsak od 24 uradnih jezikov EU, tudi slovenski, enakovreden in lahko vse kar dela EU preberemo tudi v svojem jeziku – institucije EU zaposlujejo največ prevajalcev na svetu.

Pri tekmovanju gre za spodbujanje učenja jezikov in prevajanja ter širjenja zavedanja o pomenu prevajalskega znanja. Sodelujoči dijaki lahko prevajajo iz vseh 24 uradnih jezikov EU, letos prvič tudi iz hrvaščine. Zmagovalci iz posameznih držav bodo aprila povabljeni na slavnostno podelitev nagrad sem gor v Bruselj.

Klemen Žumer

Foto: Flickr