Utrinek: Legionarska bolezen

Legionella pneumophilaSredi avgusta so v UKC Ljubljana posumili na izbruh legioneloze ali znamenite in razvpite legionarske bolezni, ki jo povzroča rod gramnegativnih bakterij Legionella pneumophila. Bolezen se običajno pojavi v času poletja ali jeseni, največkrat zaradi slabo vzdrževanih vodovodnih sistemov ali klimatskih naprav v bolnišnicah in v hotelih.

Prvi znani množičen izbruh te bolezni je bil 21. julija 1976 v domala šest milijonski  Filadelfiji, glavnem mestu Pensilvanije v Ameriki, kjer je bilo v hotelu Bellevue Stratford veliko srečanje ameriških vojnih veteranov. Organizatorji so namreč pripravili to srečanje v spomin na 200 obletnico podpisa Dekleracije o neodvisnosti, ki je bila podpisana leta 1776 prav v tem mestu. Že nekaj dni po slovesnosti je med prvimi umrl upokojeni vojaški pilot Ray Brennan, v začetku avgusta pa je bilo mrtvih že šest veteranov. Zavladala je panika, saj zdravniki niso vedeli za vzrok smrti pri vseh umrlih. V enem samem tednu so v različne bolnišnice sprejeli več kot 130 obolelih veteranov. Vsi so imeli visoko temperaturo, težave z dihanjem in hude bolečine v prsnem košu. Povzročitelja bolezni niso odkrili vse do božiča istega leta, ko so osamili bakterijo, ki so jo sicer poznali že prej, vendar so verjeli da bolezen povzroča samo pri živalih.

Sev, ki povzroča legionarsko bolezen so poimenovali z besedami “legionela z ljubeznijo do pljuč”. Posamezne bakterije te bolezni so sicer prisotne povsod v vodnem okolju, v rekah, jezerih itd…, kjer ne predstavljajo tveganja za človeka. V toplih in stoječih vodah, kjer se izredno hitro razmnožujejo,  pa postanejo zelo nevarne. Tako je bilo tudi v Filadelfiji, kjer se je zgodba končala z 221 obolelimi in 25 mrtvimi veterani. Bolezen zdravijo z antibiotiki, vendar preživeli imajo lahko trajne posledice, kot so poslabšanje spomina, motena usklajenost gibov in pljučna fibroza. Smrtnost  obolenja je od 5 do 30 odstotkov vseh obolelih.

Vir : 7 dni 

Foto: rsc.org