Ustvarjalni konflikt ali pometanje s sovražniki

V času, ko bi potrebovali enotno delovanje je precej škandalov in političnega nasprotovanja. Zdi se, kot da politiki ne znajo ali nočejo sodelovati. Ceno plačuje država. Da je zgodba popolna, pa v to vključujejo še državljane, ki pravzaprav o problemih, s katerimi se sooča država, ne vedo veliko.

Situacija je do neke mere podobna zakoncema, ki se ne moreta ali nočeta dogovoriti glede pomembnih vprašanj povezanih z njuno družino. Otroci pogosto ne vedo, o čem se starši odločajo ali prepirajo, razumejo pa, da niso enotni in da so sovražni med seboj.

Kar najbolj škodi otrokom je prav ta situacija oz. konflikt. Namesto, da bi starša združila moči in energijo in se usmerila v iskanje rešitve, drug drugemu očitata in pripisujeta krivdo. Pred otroci skušata drug drugega očrniti in predstaviti situacijo kot krivdo druge strani.

Ker otroci ne razumejo konflikta, začnejo krivdo iskati pri enem ali pri drugem, vsak od staršev pa jih skuša vede ali nevede pridobiti na svojo stran. Posledično se lahko tudi otroci, če jih je več, sprejomed seboj glede vprašanja, kdo od staršev je (bolj) kriv.

Že bežen pogled na našo družbeno situacijo pokaže, da se nekaj podobnega dogaja tudi v politiki. V času, ko je država v krizi in bi potrebovala visoko stopnjo sodelovanja med voditelji, se v precejšnji meri – tudi s pomočjo medijev – skuša očrniti drugo stran oz. jo prikazati  na tak ali drugačen način v neugodni luči. Ceno v tem primeru seveda plačujemo državljani.

Politiki bi morali stopiti skupaj, preseči razlike in sodelovati za dobro države in državljanov. Vendar pa vsaka stran trdno zagovarja svoja stališča in vrednote in sodelovanje med njimi se zdi kot utopija.

Pa je res utopija? Se res ne da sodelovati in ustvarjalno reševati konfliktov, ki se pojavijo tudi na državni ravni? Mar si državljani ne zaslužimo vodstva, ki bo znalo sodelovati tudi v primeru razhajanj v stališčih in jih skušalo uskladiti?

Je res utopično, da bi otroci živeli v družini, kjer starša sodelujeta in se konstruktivno pogovarjata o izzivih, ki se pojavljajo pred njima z namenom, da bi jih reševala v korist vseh?

Foto: Zavod Rakmo