Umor Rada in Ksenije Hribar: kaznivo dejanje, ki zastara?

rado in ksenija hribar
Ksenija in Rado Hribar.

V torek so v gozdu nad Mačami pri Preddvoru izkopali okostja moškega in ženske, predvidoma Rada in Ksenije Hribar, nekdanjih gospodarjev gradu Strmol. 4. januarja 1944 po 11. uri zvečer so pripadniki varnostno-obveščevalne službe zakonca pod obtožbo narodnega izdajstva odvedli v gozd, ju mučili in usmrtili. Sorodniki Rada Hribarja so leta 2000 dosegli rehabilitacijo Rada Hribarja in pred leti s sondažo odkrili tudi predvideno lokacijo grobišča zakoncev. Graščakov nečak Peter Hribar je v teh letih pridobil vsa potrebna dovoljenja za izkop pod vodstvom ekipe arheologov Draška Josipoviča. Kot določa zakon je moral Peter Hribar izkop kot pobudnik plačati sam. Sledila bo DNK analiza in pokop zakoncev v družinski grobnici.

Ob izkopu v Mačah nas je zanimalo, kakšne so pristojnosti oz. naloge policije v takšnih situacijah. Na Policiji so nam je pojasnili, da so glede grobišča v Mačah že leta 2010 opravili preiskavo. Kot so zapisali, so takrat na državno tožilstvo skupaj z ugotovitvami preiskave posredovali tudi pobudo, da se opravi izkop in DNK analiza po določilih Zakona o kazenskem postopku. Okrožno državno tožilstvo v Kranju pa je pobudo zavrnilo z obrazložitvijo, da gre v konkretnem primeru za kaznivo dejanje, ki je že zastaralo in ne za katerega od kaznivih dejanj iz 14. poglavja Kazenskega zakonika, v katerem so opredeljena kazniva dejanja zoper človečnost.

Na vprašanje, ali se ob konkretnem izkopu v Mačah opravlja preiskava o storilcih kaznivega dejanja, so nam na Policiji odgovorili, da so glede na Zakon o vojnih grobiščih ob prekopu prisotni kot opazovalci. Če pa se med prekopom pridobijo novi podatki o grobišču, policisti opravijo dodatne poizvedbe o okoliščinah poboja in o ugotovitvah obveščajo kranjsko okrožno državno tožilstvo.

Peter Hribar je za Planet Siol povedal, da je sam zelo podrobno raziskal umor svojega strica in tete, pri čemer je ugotovil, da so storilci pripadali Kokrški četi partizanov, katere je umorjeni graščak podpiral in tudi posvaril pred napadom Nemcev.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.