Turk: Drnovšek vedel – Janša ni kriv

Kakšna je vaša ocena arhivske afere oz. očitkov, da je SDS prirejal dokumente? Je šel tukaj SDS predaleč? Bi morali dokazovanje, da je bil predsednik republike Danilo Türk obveščen o bombnem atentatu v Velikovcu, na določeni točki ustaviti? Je z dokazovanjem njegove obveščenosti zašel že v kontraproduktivnost?

Težko je to zadevo v celoti pohvaliti. Preseneča predvsem, da se je SDS na svoji spletni strani opravičil. Konec koncev ti dokumenti niso bili prirejeni, niso bili namerno falsificirani, bili so predstavljeni v napačnem redosledu, kar je napaka tistega iz stranke, ki je v arhivu zbiral gradivo. Za take zadeve bi morali imeti bolj usposobljen kader.

/ … /

Kljub vsemu pa ostaja dejstvo, da je bil Türk obveščen. Njegova teorija, da je o Velikovcu izvedel samo iz medijev, preprosto ne drži.

Zdi se, da se vse zadeve glede Türka in SDS-a vlečejo od Türkovega odlikovanja nekdanjega vodje tajne politične policije SDVTomaža Ertla. Kako ocenjujete to odlikovanje? Se strinjate z mnenji, da je to del neke širše zgodbe oz. poskus rehabilitacije prejšnjega režima, katerega del je poleg odlikovanja Ertla tudi Titova cesta?

/ … /

Rehabilitacija Tomaža Ertla in rehabilitacija simbolov in duha prejšnjega režima je sporna z vseh možnih stališč. Tukaj gre za civilizacijsko regresijo, ki jo s tem podoživljamo in obujamo. Od tega ne bo nobenih kvasic za prihodnost. To je čas, ki se ga lahko spominjamo samo s sramoto in tudi z bolečino. In poskušamo narediti vse, da ga presežemo in da se iztrgamo iz njega.

Zdajšnja vladajoča politika pa dela ravno nasprotno. Zakaj to dela? Zato, ker je sama izšla iz teh struktur, sama je bila nelegitimna. Danilo Türk je bil del represivnega aparata prejšnjega režima, v njem je aktivno sodeloval in bil z njegovimi najskrajnejšimi deviantnostmi, kot je, recimo, velikovški bombni atentat, tudi uradno seznanjen, ne samo iz medijev. To je strahotno problematično. Kakšna je potem Slovenija videti od zunaj, pred svetom, kakšna je v odnosu do Avstrije, naše severne sosede? To so pač nizi zelo obremenjujočih vprašanj.

Pred dnevi je bila druga obletnica odkritja množičnega grobišča žrtev povojnih pobojev v Hudi Jami. Kakšen se vam zdi vpliv tega odkritja v Sloveniji? Vemo, da so nekaj mesecev po odkritju grobišča, v katerem so bile žrtve povojnih pobojev, v našem glavnem mestu poimenovali cesto po Titu, ki je odgovoren za te poboje. Kaj to pove o Sloveniji?

Del slovenske politike in del slovenske družbene strukture je infantilen. To so ljudje, ki niso dozoreli, ki nimajo nobenega razgleda po svetu, ki tudi sveta ne poznajo in v svetu niso bili. Takšni so, denimo, Milan Kučan, Borut Pahor, Zoran Janković itn. To so infantilni ljudje, to je profil infantilnih politikov, ki iz nekih partikularnih interesov in varovanja svoje identitete v preteklosti skuša legitimirati tisto ozračje, nezavedajoč se, da tukaj krši temeljne civilizacijske norme, kot so svetost življenja, da morajo biti krivci zločina odkriti in kaznovani, ne zaradi želje po osebni represaliji, ampak zato, da se takšne stvari v prihodnje ne bi spet ponovile.

Zdaj pa se dogaja ravno nasprotno. Dogajajo se množične zlorabe kot pri Dražgošah, kjer slavijo nekaj, kar se sploh ni zgodilo. Dražgoše so narodna bolečina in sramota partizanskega gibanja, ne pa neka velika partizanska zmaga. Dražgoše pomenijo bistven poraz volje in duha odpora zoper naciste, ker so partizansko potegavščino z življenjem plačali nedolžni civilisti. Vemo za represalije. Torej, to, kar počne zdajšnja tranzicijska levica, je popolnoma kontraproduktivno, v svoji najgloblji plasti pa infantilno.

Zadnje dneve je v ospredju orožarska afera, ki izbruhne vedno znova na nekaj let. Kje je po vašem mnenju razlog, da je orožarska afera znova izbruhnila ravno zdaj?

Poglejmo naravo te zgodbe, orožarske afere. V njej ni nič novega, vse je že znano od srede 90. let in od časa t. i. Mogetove komisije. Tudi Matjaž Frangež in vse te alarmantne pisarije so samo neke bedne reprodukcija t. i. ugotovitev Mogetove komisije, s katerimi pa že takratni predsednik vlade Janez Drnovšek ni bil zadovoljen in jih je dal zaradi tega na stranski tir ter rekel, da naj se to neha preiskovati.

Če bi tukaj bilo kar koli, bi Drnovšek, videč, da se artikulira v začetku devetdesetih let njegov najpomembnejši nasprotnik – se pravi Janez Janša in SDS -, poskrbel za to, da bi se stvari procesuirale, da bi nekdo prišel na sodišče in da bi Janša, če bi bil kriv, za to tudi odgovarjal. Drnovšek je sam vedel, da Janša ni kriv, in je zato vso zadevo umaknil. Po petnajstih letih pa to pogrevajo brez kakršnih koli argumentov.

Tukaj so tudi mediji, ki so opravili bistveno vlogo. Izpostavil bi, da še zlasti “promovirajo” kampanjo zoper SDS in Janšo v Večeru, ki pokriva Štajersko, kjer ima Janša največ privržencev. Drugo pa je ta žalostni primer teh dveh t. i. neodvisnih novinarjev v Pogledih Slovenije. To, kar smo doživeli prejšnji četrtek, je bilo nekaj, kar se na javni televiziji absolutno ne bi smelo pojaviti. To je bilo kršenje vseh mogočih standardov, vključno s pričevanjem t. i. Bojana Poroka. T. i. pravim zato, ker sam pravi, da ni bil, čeprav je bil njegov glas zabeležen.

Ali ima stalno pogrevanje orožarske afere poleg politične odstranitve Janše za cilj tudi demonizacijo oz. očrnitev obdobja, v katerem je Demos izpeljal osamosvojitev Slovenije?

Seveda. Ključni nasprotnik in edini, ki je znal tranzicijsko politiko postaviti v kot – ne nazadnje je SDS leta 2004 edini premagal LDS-, je bil Janez Janša. In edino, kar imajo zoper njega, so fiktivne zgodbe o orožarski aferi. Te imajo nek učinek, kajti, če ti neresnico ponavljaš do onemoglosti vsak dan, od jutra do zore, od mraka do dne, kot bi rekel Oton Zupančič, se nekaj tega gotovo prime. Zaradi tega namena to tudi delajo.

Seveda pa to pada tudi po osamosvojitvi in s tem blatijo največji dogodek celotne slovenske zgodovine. Pa saj komunistov to ni nikoli zanimalo. To so popolnoma infantilni in neodgovorni ljudje. Njih je zanimalo samo to, kako priti na oblast in oblast zadržati. Vse drugo – država, gospodarstvo, ljudje – pa jih ni nikdar zanimalo. To je splošna lastnost, zato je tudi komunizem povzročil največje opustošenje v zgodovini in potegnil v grob 100 milijonov ljudi – ker jih preprosto ni zanimalo.

Več: MMC RTV SLO