Tonin prepričan, da protestniki hočejo razbiti koalicijo

Tonin ne more pozabiti gospe iz Črnomlja: “Hvala Bogu za Slovensko vojsko! Mi si jo želimo! Ko so tukaj, se spet počutimo varne. Naj tukaj ostanejo!”

Obrambni minister Tonin razume ljudi, da izražajo svoje frustracije, nezadovoljstvo. To po njegovo seveda v demokratični državi lahko počnejo in s tem nima nobenih težav. Ne more pa privoliti v diktat ulice, da bi ulica začela ukazovati, kako naj v vladi ravnajo. Po Toninu se problemi rešujejo v parlamentu, kjer so vedno pripravljeni na dialog. Minister je prepričan, da bolj operativne in bolj sposobne vlade, kot jo ima danes Slovenija, v tem trenutku pač ni mogoče oblikovati.

V junijski številki Slovenskega časa, priloge tednika Družina za kulturo in družbo, je bil objavljen daljši pogovor s predsednikom NSi Matejem Toninom, v sedanji vladi ministrom za obrambo. Z Bogomirjem Štefaničem sta se pogovarjala o vladi in odnosih v njej, saj je bilo prej z vseh strani veliko rečenega na račun strank, ki so zdaj skupaj v vladi. Tonin je poudaril: »Veste, politika je takšno delo, pri katerem preprosto ne smeš gojiti zamer, predvsem pa jih ne smeš prenašati iz dneva v dan, ker s tem navsezadnje bremeniš tudi samega sebe, kar te lahko pokoplje.«

Na kolesih po Ljubljani tri skupine protestnikov

Najaktualnejše dogajanje so zdaj seveda kolesarski protesti. Udeležence je razdelil v tri skupine: »Prva skupina so tisti, ki so bili nezadovoljni zaradi ukrepov proti širjenju koronavirusa; druga skupina so tisti, ki jih morda skrbi za prihodnost po zdravstveni krizi; in tretja skupina je tista, ki je a priori proti sedanji vladi. V zvezi s to skupino ni kaj narediti. Lahko naredimo kar koli, bodo nezadovoljni. Na skrbi in pričakovanja prve in druge skupine ustrezno odgovarjamo, ko rahljamo zaščitne in uvajamo ekonomsko-socialne ukrepe. Naj ljudje kolesarijo, s tem ne nazadnje nekaj storijo tudi za svoje zdravje. To je njihova legitimna pravica, paziti je treba le na medsebojno razdaljo in da protesti ne prerastejo v nasilje.

Problemi se rešujejo v parlamentu, ne na ulici

Bogomirja Štefaniča je zanimalo tudi, ali bi protesti, če bi se stopnjevali, lahko do te mere destabilizirali razmere, da bi se vlada sama umaknila, kot se je v letu 2012 umaknil mariborski župan Franc Kangler. Na to vprašanje je Matej Tonin odgovoril s poudarkom na svojem dozorevanju v poklicu politika:

»Leta 2012 sem bil še mlad poslanec in sem malce naivno verjel, da bodo z odstopom Franca Kanglerja problemi rešeni in da se bodo protesti končali. Protesti se niso končali in tudi problemi niso bili rešeni.«

»Ko zdaj poslušamo protestnike, da je njihov cilj padec vlade in da naj bi bili s tem rešeni vsi problemi, je znova jasno, da to ni res. Vsi problemi te države bi, tudi če bi sedanja vlada odšla, ostali: od demografskih problemov do slabosti gospodarskega okolja in zlasti zdravstvenega sistema do spopada s svetovno pandemijo. Padec vlade bi za pol leta ohromil državo in lahko zagotovim, da bi bilo to za gospodarstvo in ljudi katastrofalno.

Razumem ljudi, da izražajo svoje frustracije, nezadovoljstvo, to seveda v demokratični državi lahko počnejo in s tem nimam nobenih težav. Ne morem pa privoliti v diktat ulice, da bi ulica začela ukazovati, kako naj ravnamo. Problemi se rešujejo v parlamentu, tam smo vedno pripravljeni na dialog. Upam si trditi, da bolj operativne in bolj sposobne vlade, kot jo ima danes Slovenija, v tem trenutku pač ni mogoče oblikovati.«

Pomembna je podpora civilnih pobud na desni

Po mnenju spraševalca to priznava veliko ljudi, samo do javnega glasu ne pridejo v takšni meri kot protestniki. Veliko manj je slišati o pobudah, kot je Združeni za Slovenijo, ki je pod peticijo v podporo vladi zbrala že več kot sto tisoč podpisov. Tu so tudi izrazi podpore večinoma liberalnih razumnikov iz vrst Katedrale za svobodo pa tistih iz katoliških združenj.

Mateju Toninu množična podpora Vladi RS zelo veliko pomeni:

»Vedno pravim: Nova Slovenija je zagovornica in glas tihe večine. Prepričan sem, da vrednote, ki jih zastopa Nova Slovenija in so zrasle iz grško-judovsko-krščanske tradicije, živi in uresničuje večina v naši državi. Nekateri so pri tem bolj zadržani in si svojih prepričanj in razmišljanj morda ne upajo niti ne želijo javno izraziti. Ampak ko hodim po državi, ko sem med ljudmi, čutim podporo.

Marsikdo me potreplja po rami in pravi: ‘Ne obupajte! Delajte dobre stvari! Samo tako naprej!’ Vsi desettisoči, ki so se podpisali pod peticijo, ki ste jo omenili, vsi tisti izobraženci, ki so se izpostavili – kapo dol za pogum v sedanjih razgretih okoliščinah, ko marsikoga obsojajo samo zato, ker je povedal svoje mnenje. To resnično cenim in to nas opogumlja, da vztrajamo.«

Le majhen del državljanov ne sprejema Slovenske vojske

Aktualno vprašanje so izredna pooblastila za varovanje južne meje; ob tem pa je spraševalec omenil tudi ministrove poti po Sloveniji. Pogovarjala sta se o tem, da ljudje ob meji čisto drugače gledajo na navzočnost vojske v teh krajih kot politiki v Ljubljani. Posebej so izpostavljeni kraji ob Kolpi.

»Nekajkrat sem že, odkar sem minister za obrambo, bil ob Kolpi. Ti kraji so izredno lepi, resnično so me očarali. Ko pa govorim s tamkajšnjimi ljudmi, je takoj jasno: po letu 2015 se jim je življenje drastično spremenilo. Pred tem so bili to skorajda idilični kraji: niso zaklepali hiš, zvečer in ponoči so brez pomislekov hodili ven. Od prvega migrantskega vala se je to popolnoma spremenilo: ne upajo si iti ven, doživljajo vlome v svoje vikende in stanovanja, srečujejo kupe smeti, ki ostajajo za migranti … To ni fake news, kot poskušajo prepričevati nekateri v Ljubljani.

Bill smo na obisku v Ilirski Bistrici, kjer župan prihaja iz vrst Socialnih demokratov. Njihova redarska služba je pokazala cel pok dokumentacije o tem, kje vse je bilo vlomljeno, kje vse ležijo smeti. Samo na tistem območju je bilo zbranih dvanajst ton smeti! Ti ljudje, ki se jim je življenje popolnoma spremenilo, si zelo želijo Slovenske vojske, ker se ob njej počutijo varne.

Tonin ne more pozabiti gospe iz Črnomlja, ki je rekla: “Hvala Bogu za Slovensko vojsko! Mi si jo želimo! Ko so tukaj, se spet počutimo varne. Naj tukaj ostanejo!

»To je največ, kar lahko ljudje izrazijo v podporo angažiranju SV ob meji. Je pa zdaj iz tega nastal problem, ki ga zlasti levi del parlamenta izrablja za politično obračunavanje, za izkazovanje nasprotovanja vladi, talec obračunavanja pa so ljudje. Dokazati hočejo, da za dodatna pooblastila vojski na meji ni nobene potrebe, kar pa ni res. Samo govoriti je treba z lokalnim prebivalstvom.«

Slovenska vojska ne, uniforma z rdečo zvezdo pa ja?

Bogomir Štefanič: »Ali ste skušali kdaj odgovoriti, od kod v določenih krogih prava averzija do uniforme Slovenske vojske? Zgolj kot primer: Slovenska vojska v Ljubljano pripelje varnostne ograje, v tem pa vidijo napoved vojaškega udara.«

Matej Tonin: »O teh stvareh sem se veliko spraševal. Po moji presoji je to zgodovinsko pogojeno. Slovenci dolgo nismo imeli svoje vojske …«

Štefanič: »… ampak isti ljudje ob neki drugi uniformi, na kateri vidijo rdečo zvezdo, niso tako razburjeni. Prej obrnjeno.«

Minister Tonin: »Se strinjam. Še enkrat: zdi se zgodovinsko pogojeno, da mnogi na levi politični strani Slovenske vojske preprosto ne jemljejo za svojo. Ampak v tej vojski so naši bratje, sestre, sosedje, prijatelji, znanci. To so državljanke in državljani Slovenije, ki vsak dan služijo domovini. Vojska ni samo orožje in streljanje. Kaj vse dobrega počne Slovenska vojska vsak dan za državo in njene ljudi: dovaža in prečiščuje vodo, rešuje v gorah, pomaga prevažati novorojenčke iz ene v drugo bolnišnico, gasi požare. Zakaj je tako lepo sprejeta ob južni meji

Tonin je prepričan, da hočejo razbiti hočejo koalicijo

Tonin pričakuje tudi, da se bodo mediji, potem ko so poskušali zmesti DeSUS in SMS, zdaj lotili NSi in njega. V tem vidi nelagodje tistih, ki jim ni všeč, da sedanja vlada dela dobro. Pri tem se mu zdi pomembno:

»Dobre stvari nam uspevajo tudi zato, ker smo v vladi naredili kombinacijo izkušenj in mladostne energičnosti. … Kar gledate v Sloveniji, je nekaj, česar drugod ne vidimo: da si nekateri posamezniki s tako ihto in za vsako ceno želijo zrušiti vlado, je res težko razumeti. A to je očitno dejstvo, ki se ne bo spremenilo čez noč. Mi moramo le naprej dobro delati in verjamem, da se bodo rezultati pokazali tudi v širši javnosti

In nastopi v medijih?

Spraševalec se mu čudi: »Kako lahko ostanete resni v studiu nacionalne televizije, ko njen voditelj v vas sproža cele rafale sugestivnih vprašanj, ki jih sicer poskuša prodati kot suho dejstveno zlato? Zavedam se, da je tudi moje vprašanje pristransko, ampak vseeno: Kako vam uspe, da ostanete resni?«

A minister Tonin razloži: »Na tovrstne oddaje se vedno dobro pripravim, tik pred nastopom pa še v molitvi prosim Svetega Duha, naj mi da prave besede v pravih trenutkih. Če se mi nastop posreči, lahko rečem le: Bogu hvala!«

Za domovino je treba moliti

Potem sta se pogovorila o tem, kaj so ideološke teme, ki se jim nekateri izogibajo, Matej Tonin pa se jih ne boji. Zaveda se, da je za preraščanje razdeljenosti potreben čas, saj so ga potrebovale tudi nacije, ki so veliko pred nami doživele državljansko vojno in so zdaj že prehodile velik del poti do sprave. Dotaknila sta se tudi dneva državnosti in molitve za domovino. Poteka devetdnevnica, pred praznikom pa bo tudi dan molitve in posta za domovino, ki se mu lahko pridruži vsakdo. Matej Tonin se zaveda moči molitve:

»Moč molitve je izjemna, zato pobude, kot je dan molitve in posta za domovino podpiram. Vsekakor dodajajo dragocen kamenček v mozaiku, da se stvari spreminjajo na bolje.«