Španska državljanska vojna

Španska državljanska vojna je trajala od 17. julija 1936 do 28. marca 1939. V tej vojni so se na eni strani spopadale vladne republikanske sile, ki sta jih neuspešno podpirali predvsem Rusija in mednarodne komunistične brigade, na drugi strani pa zmagovite uporniške nacionalistične sile, katere sta podpirali predvsem nacistična Hitlerjeva Nemčija in fašistična Italija. Španski general in diktator Francisco Franco (1892-1975), vodja desničarskih nacionalistov, je zadnje dni marca 1939 brez boja in prelivanja krvi zavzel Madrid. Zmago in s tem konec vojne je general razglasil 01. aprila 1939. Franco in njegov zaveznik Hitler sta si bila blizu po okrutnosti in maščevalnosti, povezovala pa ju je še ena posebnost: oba sta imela samo en testis, ki sta ga izgubila istega meseca (junij) in istega leta (1916) v bojih med prvo svetovno vojno. Franco je testis izgubil na maroški obali, ko je branil špansko enklavo Ceuto, Hitler pa je brez testisa ostal med bitko s Francozi in Angleži (Verdun) na francoski reki Sommi.

Zagrizenost in nasilnost triletne španske državljanske vojne je bila prava uvertura v strahote 2. svetovne vojne. Tako je bila Španija pravi vojaški poligon za taktično urjenje nemških, italijanskih in ruskih vojakov ter številnih komunistov iz vse Evrope, ki so se bojevali v sklopu mednarodnih brigad. Med njimi je bil tudi kasnejši slovenski narodni heroj komandant in general Stane Rozman (1911 – 1944), ki je zaradi zaslug v slovenski komunistični revoluciji upodobljen tudi na našem evro kovancu!

V španski državljanski vojni pa je sodeloval tudi mnogo bolj prepoznaven dobitnik Nobelove nagrade za književnost, znameniti ameriški pisatelj in žurnalist Ernest Hemingway (1899 – 1961), ki je ob teh vojnih grozotah napisal roman Komu zvoni? Leta 2009 je v ZDA izšla knjiga Vohuni: Vzpon in padec KGB v Ameriki, ki odkriva, da je bil Hemingway nekaj časa KGB – jev tajni agent v Ameriki. Rekrutirali so ga leta 1941, preden je odšel na Kitajsko. Takrat so mu dali ime Argo. Hemingway Rusom ni nikoli posredoval političnih informacij, Rusi pa ga v praksi tudi niso preverjali.

Foto: Wikipedia