Smisel, dostojanstvo in človekove pravice: Viktor Frankl

V Evropskem parlamentu se je sestala delovna skupina za človeško dostojanstvo, ki je obravnavala filozofijo Viktorja Frankla. Skupini je predsedoval evropski poslanec Gay Mitchell.

Dr. Stephen J. Costello, ustanovitelj Inštituta Viktor Frankl na Irskem, ki se ukvarja s posebno tehniko zdravljenja imenovano logoterapija, je v svojem prispevku predstavil filozofijo Viktorja Frankla, zlasti njegov pogled na družbo, svobodo, demokracijo, pravice ter primerjavo z drugimi svetovno znanimi filozofi. Viktor Frankl je preživel holokavst, najbolj znan pa je kot ustanovitelj logoterapije, pri kateri se uporabljajo filozofski in psihološki koncepti za zdravljenje različnih pojavov depresije in drugih bolezni. Osnova terapije je iskanje smisla, ki nam daje motivacijo in nam pomaga naprej. Pri zdravljenju izhajajo iz predpostavke, da se trpljenju ni možno izogniti, vendar lahko sami izberemo kako se bomo soočali z bolečino. Bistvo logoterapije je, da se najde pomen in se bolečine preusmerijo.

Evropski poslanec Nirj Deva je po predstavitvi dr. Costella postavil vprašanje za premislek: Zakaj se posamezniki vedejo drugače v skupinah kot individualno? Nato se je navezal na najhujše zločine iz naše zgodovine, ki jih niso storili posamezniki, ampak skupine s posebno ideologijo. Konkretnega odgovora na to vprašanje ni bilo.

Nastopila je tudi Dr. Doreen Francis, socialna delavka in strokovnjakinja za psihologijo lajšanja bolečin, logoterapevtka in direktorica britanskega inštituta Chapter of Logotherapy. V svojem delu se predvsem ukvarja z otroci. Po besedah Francis, je naše vedenje pod vplivom lastnih izkušenj. V govoru se je dotaknila dveh tem: človekovih pravic in filozofije Viktorja Frankla. Za človekove pravice je povedala, da je to predmet države in osebe ter da ima vsaka družba svoj koncept socialne pravičnosti. Človekove pravice so kompleksne v enaki meri kot človeško bivanje. V drugem delu je predstavila logoterapijo in njeno uporabo v svoji stroki. Terapija izhaja iz človekovih pravic in dostojanstva oz. iz svobodne izbire (“we are free to, not free from”). Tisto, kar dejansko lahko kontroliramo so le naše misli in naša dejanja. Bistveno je, da se borimo za pravo svobodo, ki je možnost odločitve za ali proti nečemu; ne pa za libertarno svobodo v smislu “vse je dovoljeno in vse je relativno.”

Več o logoterapiji in o Inštitutu Viktor Frankl dobite na: http://www.logotherapyireland.com/

Jelena Malnar in Klemen Žumer

Foto: Wikipedia