Slovenija med Estonijo in Krugmenistanom

Avtor: Matej Kovač. Vir: Finance. Matej Kovač se v današnji kolumni sprašuje o razliki med severom in Balkanom. Ugotavlja, da obstaja zelo pomembna razlika med Estonijo in Slovenijo. “Politika zategovanja pasu je v Estoniji in tudi v drugih baltskih državah sprejemljiva za pomemben del volivcev. Ker je letni BDP na prebivalca v Estoniji še vedno šest tisoč evrov manjši kot v Sloveniji, je socialnih težav, ki jih prinese državno omejevanje izdatkov, objektivno več. A definicija, kaj je socialna težava, ni objektivna, temveč je posledica družbenega soglasja,” zapiše Kovač.

“Očitno severnjaki vidijo vlogo vladne ekonomske politike drugače kot Slovenci. Tudi severnjaki imajo svoje tajkune in propadle podjetniške zgodbe. Tudi tam politiki niso angeli. Tudi tam državni varčevalni ukrepi povzročijo krivice. A zavedanje, da državni proračun ni vreča brez dna, je tako razširjeno, da volivci nagradijo politike, ki državne izdatke prilagodijo prihodkom. Da bi si zagotovili izvoljivost, se politikom v baltskih državah ni treba zatekati k večanju javnega dolga in k inflaciji. Tako držo pa potem nagradijo tudi tuji vlagatelji in posojilodajalci,” je prepričan Kovač.

“Odzivi prizadetih na uveljavitev zakona o uravnoteženju javnih financ (ZUJF) so bili pričakovano burni. V vsaki državi je normalno, da poskuša opozicija takšno nezadovoljstvo izkoristiti. Najbolj gorečim nasprotnikom vlade je uspelo oceniti makroekonomsko škodo ZUJF, še preden je minil mesec dni od njegove uveljavitve. ZUJF, ki je v primerjavi z ukrepi v baltskih državah zelo blag, je že povzročil politično škodo sedanji vladni koaliciji. Morebitni popravki zakona, ki ne bi bili le kozmetične narave, politične škode ne bodo poravnali, bi pa povzročili izgubo že tako pičle mednarodne verodostojnosti Slovenije glede obvladovanja proračunskega primanjkljaja,” še meni Kovač.

Opomba: tule objavljen povzetek kolumne je objavljen na spletni strani SDS.