Serija, ki začenja skrbeti

Le teden dni je minilo, odkar je v Franciji tesno, a odmevno pogorel njen favorit Sarkozy. Zdaj mora Angela Merkel pokopavati “mrtve” že pred lastnim pragom.

Nepričakovani debakel 

Deželnozborske volitve v Severnem Porenju-Vestfaliji so se za njene krščanske demokrate sprevrgle v masaker. Slutiti je bilo, da jih bodo izgubili, a nič ni kazalo, da bodo hkrati pristali čisto pri tleh. Pičlih 26 odstotkov glasov je precej manj kot kadar koli v zgodovini. Še bolj boli seveda velikanski triumf dosedanje deželne premierke Hannelore Kraft, ki je precej popravila svoj izid iz leta 2010 in svojo manjšinsko rdeče-zeleno koalicijo spremenila v večinsko. Ob tem je gospa velika zagovornica politike zadolževanja, za uravnotežen proračun pa ji je bolj ali manj figo mar. Za nameček je v zadnjih letih postala smrtna sovražnica “elitistične” nižje gimnazije in zagovornica enotne osnovne šole, kar pri konservativnih volivcih v rojstnih krajih krščanske demokracije močno dviga temperaturo. Tolaži jih kvečjemu dejstvo, da ob Renu in Ruri pravzaprav nimajo veliko besede že več desetletij. Izjema je bil samo mandat med 2005 in 2010, ko je Severnemu Porenju-Vesrtfaliji načeloval krščanski demokrat Jürgen Rüttgers.

Zgodovinski neuspeh “črnih” so najbolje izkoristili njihovi koalicijski partnerji liberalci in dosegli zavidljivih osem odstotkov glasov. Če je še nedolgo tega po volitvah v Posarju kazalo, da je stranka čisto nav robu, se je v samo dveh tednih znova trdno zapisala na politični zemljevid. Zeleni od začetka uspehov piratov bolj ali manj stagnirajo, medtem ko niti pirati po drugi strani niso dosegli senzacije in so ostali pri enomestnem odstotku. Trenutno imajo poleg krščanskih demokratov najmanj razlogov za veselje v postkomunistični levici. Medtem ko levičarji drugod po Evropi beležijo sijajne dosežke, si volivci vsaj na zahodu nemškega gospodarskega vlečnega konja vse bolj (ponovno) zastavljajo vprašanje, čemu ta stranka sploh služi.

Ni razloga za preplah? 

Merklovo sicer lahko tolaži dejstvo, da so vladajoče stranke in koalicije pogosto doživljale cele serije porazov na deželnozborskih volitvah, a so na koncu le osvojile glavno nagrado – zmago na naslednjih zveznih volitvah. Krščanski demokrati ostajajo tudi na vrhu vseh zveznih merjenj javnega mnenja. Ampak to se lahko po nedvoumnem izidu v največji deželi spremeni. Posebej, če bi se izkazalo, da zmaga “zapravljivke” Kraftove ni samo slab dan vladajoče stranke, marveč del vseevropskega trenda, ki v zadnjih tednih nedvomno kaže v prid levici. Potem bomo čez leto dni v včerajšnji nedelji gotovo prepoznali začetek konca vladavine Angele Merkel. Trenutno pa je ogroženo samo ministrsko mesto okoljskega ministra Norberta Röttgna, ki je njeno stranko kot premierski kandidat popeljal v zgodovinski poraz.

Foto: Wikipedia