Še več socializma, prosim

2732964361_ebe3da5456_zOsrednji slovenski mediji pograbijo vsako možnost za serviranje še več socialističnih idej. Zadnje čase, sicer razumljivo, ob nastanku »združene levice«, nastanku stranke IDS in ob prazniku žena (8. marec). Ves spletni diskurz bi lahko povzel z naslednjimi besedami: Socializem je rešitev za vse.

Čudežna tabletka

Socializem je neko čudežno zdravilo, ki ima očitno oz. po mnenju nekaterih »intelektualcev« rešitev za vse. Za enakopravnost ženskega spola, denimo. Če je res tako, kako da to ni bilo doseženo že za časa nekdanje skupne države SFRJ? Ne samo to, ampak naj bi bil za neenakost kriv kapitalizem. Ob tem je spomin »intelektualcev« toliko kratek, da pozabijo, da pred dobo kapitalizma tudi ni bilo enakopravnosti. In da so pripadnice lepšega spola za časa povojne Jugoslavije trpele tolikšne muke kot še nikoli prej v zgodovini. Če seveda izvzamem obdobje čarovniških procesov, ampak tudi tam so jih mučili do priznanja in je potem sledila smrt, niso jih pa po več let mučili po taboriščih/zaporih ali na »svobodi«.

Predvidevanja

Marksistična teorija je predvidevala, da bodo z zmago proletariata in enakostjo ljudi presežena vsa problematična vprašanja. Tako enakopravnost spolov kot nacionalno vprašanje. Prva povojna leta je KPJ razglašala, da je bilo nacionalno vprašanje v Jugoslaviji rešeno že z revolucijo (v skladu s teorijo). Kaj kmalu so ugotovili, da temu ni tako, zato so želeli zadevo rešiti z nastankom jugoslovanske nacije, ki so jo odkrito propagirali. Potem so sredi šestdesetih tudi to opustili. 1967 je sledila Deklaracija o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika, nato 1970/71 Maspok itd., vse do krvavega zaključka v devetdesetih. Nič, kar so predvideli, in predvideli na podlagi teorije, ni uspelo.Torej je nekaj narobe s teorijo.

Neoliberalizem, ta grda pošast

Vsi zgoraj omenjeni »intelektualci« imajo skupnega sovražnika – neoliberalizem. Ta je v Sloveniji kriv za vse. Ne počne nič drugega, kot da ustvarja dobiček, za človeka mu je malo mar. Kriv je za slabo gospodarsko stanje države, kriv naj bi bil tudi za metanje denarja v banke. Slednje je sploh komična trditev, saj bi banke v neoliberalni atmosferi preprosto propadle in davkoplačevalskega denarja ne bi nihče porabljal za njihovo rešitev, že iz tega razloga ne, ker država ne bi bila lastnik bank. Bolj, ko govorijo o neoliberalizmu, več socializma se nam dogaja. Z reševanjem Celjske in Gorenjske banke bo država imela še večji delež v bankah, torej bo hkrati imela še več lovk napeljanih tja, kjer ni potrebno. In kaj ima navadni državljan od tega? Ali dobi v državni banki cenejši kredit kot drugje? Ali dobi boljšo obrestno mero? Ne, dobi zapiranje manjših poslovalnic.

Mimogrede, ste opazili, da slovenski mediji o propadajoči socialistični državi Venezueli zadnje čase bolj slabo poročajo?

Foto: Flickr