S. Toplak, Finance: Dan zmage

Če bo vse po sreči, danes ne bomo dobili, naj poenostavim, trojke. Ampak bomo ohranili svojo ekonomsko suverenost, dobili bomo čas, ne pa tudi denarja, da rešimo svoje lastne težave. Že vidim, da bo tak piar. In da bo to predstavljeno kot uspeh. V resnici jih bomo dobili po buči, dobili bomo ukrepe, ne pa tudi denarja.

V resnici je hudo narobe, s trojko ali brez nje. Slovenija ostaja hiperregulirana neučinkovita skorumpirana država, kar se že pozna in se bo še poznalo pri vaši plači, pri vašem premoženju in pri tem, da vas lahko hudo skrbi, ali bodo imeli vaši otroci službo. Pošljite jih v tujino.

Naj bom plastična. Slovenija je socialna država. Med drugim temelji na kolektivnih pogodbah, ki so tako zapletene, da če se spogajaš za desetodstotno znižanje plač, prideš do triodstotnega dviga mase za plače. In do višjih davkov, ki ubijajo podjetnike. Karikiram seveda – v članku ob komentarju pa si poglejte uspeh zadnjih pogajanj.

Hiperregulacija. V Sloveniji imamo celo vrsto zapletenih zakonov, regulirajo skorajda, kolikokrat na dan lahko greste na klobaso, zapletena zakonodaja pa je vedno priložnost za kriminal. Zato je učinek zakona, da poštene sili, da postanejo kriminalci. Drugače nimajo za preživetje.

V poplavi malih lopovov, velikih zakonov in slabega sankcioniranja se bohotijo tudi organizirani kriminalci. Kako daleč gredo korupcija in goljufije v Sloveniji, je nepredstavljivo. Ni neobičajno, da podjetja izdajajo fiktivne račune drugim podjetjem, ki delajo z državo, za nikoli opravljena, pa seveda mastno zaračunana in plačana dela. Kdo bo v državni upravi preverjal, ali je bil res zamenjan radiator. Čeprav imamo milijon inšpektorjev, nadzornikov, birokratov, policistov, tožilcev in nazadnje sodnikov, ki sicer dobivajo plačo. Se javni denar »zakonito« izčrpava.

Več: Finance