Rimski cesar Vespazijan

V Reateju (sedaj Rieti) se je 17. novembra leta 9 rodil 9. rimski cesar Titus Flavius Vespasianus. Umrl je v Aqua Cutiliae pri Reateju 23. junija 79. Vespazijan je bil rimski cesar od 1. julija leta 69 do smrti. Izhajal je iz družine nižjega plemstva.

Preden je postal cesar je imel za sabo uspešno vojaško kariero. Med drugim se je udeležil tudi Rimske invazije v Britanijo (leta 43) in na Neronov ukaz zatrl židovski upor (leta 66). Vespazijanov vzpon se je začel v »letu štirih cesarjev« – to je kratko obdobje po cesarju Neronu, ko so se zaradi političnih razlogov zamenjali trije cesarji. Julija 69 so ga za cesarja razglasile legije Vzhoda, 22. decembra 69 ga je priznal rimski senat.

Vespazijan je bil trezen, pravičen in neomajen vladar, znan po preprostem življenju, smislu za humor ter gospodarnosti in učinkovitosti svoje državne uprave. Danes je najbolj znan po tem, da je dal zgraditi v Rimu Kolosej (dokončal ga je njegov sin Tit), ki se je sprva imenoval Flavijski amfiteater. Ta amfiteater velja danes za enega največjih dosežkov rimske arhitekture. Velike zasluge je imel tudi pri obnovi Rima po požaru, obnovil je tudi svetišče Jupitra Kapitolskega in svetišče Miru, ki ga je Plinij starejši ocenil kot eno najčudovitejših zgradb na svetu.

Z Vespazijanom se je začela in z njegovim mlajšim sinom Domicijanom končala flavijska dinastija., ki je vladala Rimskem cesarstvu četrt stoletja.

Na njegovo varčnost kaže tudi tale zgodba: ko so prišli k njemu odposlanci nekega mesta in povedali, da mu je mesto sklenilo postaviti ogromen kip, ki bo stal milijon sestercev, je cesar vzkliknil: »Milijon sestercev! Sprejmem kip!« Iztegnil je dlan in dodal: »Tu je podstavek, kar sem z njim!«

Foto: Wikipedia