Resetiranje koalicije?

Tanja Starič v komentarju sobotne  številke Dela ugotavlja, da vsakodnevne novice s fronte vladne koalicije postajajo vse bolj duhamorne in dolgočasne, ne pa tudi nepomembne.

Trdi, “da koalicija obstaja, dokler jo podpira več kot 45 poslancev; če te podpore nima, je ni več.” Spomni nas, “da lahko predsednik vlade predlaga glasovanje o zaupnici in da sta to zadnje leto pred volitvami iz različnih razlogov in z različnim izidom naredila Janez Drnovšek in Janez Janša. Obema se je ta poteza, četudi le začasno, politično obrestovala. “

Komentatorka nadalje ugotavlja, da je Pahorjeva vladna koalicija v zadnjih mesecih po tihem že razpadla. S tem ko Desus ni podprl proračunov in pokojninske reforme in je torej odrekel podporo ključnim projektom lastne vlade, se je simbolično že umaknil v opozicijo. Po njenem mnenju je pomembno ugotoviti, “ali ima Slovenija v času, ko kriza še vedno ruši gospodarske temelje države, že manjšinsko vlado.”

Komentar nadaljuje: “Razmere so se od prvih sporov, ki Pahorjev četverec pretresajo od prvega dne mandata, zelo spremenile. Ključni argument za obstoj koalicije, da si namreč nobena stranka ne more privoščiti rušenja lastne vlade in odgovornosti pred svojimi levosredinskimi volivci za vrnitev Janševe ekipe na oblast, je vse manj pomemben. Desus je namreč medtem presegel ne le LDS in Zares, ampak tudi SD in tako – četudi le začasno – postal resen politični igralec, ki le še čaka na ugodno priložnost, da se umakne iz vladnega četverca. Zares, na drugi strani, ne more izgubiti ničesar; po zadnjih anketah namreč stranka sploh ne bi prestopila parlamentarnega praga. To pomeni, da nima več nikakršnih razlogov za taktiziranje. Ni nujno, da bo Zares zelo kmalu odšel iz vlade (in jo v parlamentu načeloma še naprej podpiral), je pa takšen scenarij vse bolj verjeten.”

Po mnenju komentatorke Borut Pahor ponuja dvomljive rešitve. “Resetiranje koalicijske pogodbe, ki jo je napovedal pred dnevi, namreč pomeni, da bo vlada povedala, kaj bo še naredila, pa tudi, katerih obljub skoraj zagotovo ne bo izpolnila. Na primer sprejetja družinskega zakonika, ki ga je zavzeto branila LDS, ali popravkov političnega sistema, ki jih je zahteval Zares. “

Komentar konča z ugotovitvijo: “Pahorjeve napovedi kažejo, da se koalicija tudi na ponedeljkovi konvenciji ne bo resno soočila z razmerami. To pa pomeni, da bo še nekaj mučnih vladnih kriz, preden bo dokončno jasno, ali ima koalicija dovolj politične moči za svoje – čeprav resetirane – načrte.”

Več in foto: Delo