Referendumski piščanec v sladko-kisli omaki

Pričakovati je, da bo nedeljski referendum ne glede na izid končal zadnji val politične zime in spet razgibal politični utrip. Vlada pač že dolgo stopiclja na mestu, a tudi v največji opozicijski stranki si ne morejo ravno meti rok.

Vsekakor nov pospešek

Čeprav polagoma okrevajo od velikovškega arhivskega spodrsljaja, jim nikakor ne uspe temeljite unovčiti še kar trajajoče rekordne nepriljubljenosti Pahorjeve ekipe. Šele te dni so se tako prebili do trdne odločitve, da bodo glasno proti malemu delu.

Po nedelji bo nekoliko drugače. Če vladajočim, trenutno najbolj zaposlenim z gašenjem posledic eksplozij vedno novih socialnih bomb, po naključju uspe prepričati volivce, da je njihova vizija malega dela sprememba na bolje, bo to zanje drobno, čeravno pomembno olajšanje. Verjetni poraz zakona pa bo kajpak voda na opozicijski mlin, za katero se slednji niti ni bilo treba ne vem kako potruditi. Končno se bo, če nič drugega, zaradi napovedujoče se nizke volilne udeležbe morda znova razvnel prepir o smiselnosti tovrstnih referendumov.

Sladek okus s kislimi podtoni

A če Janševi smejo od nedelje z veliko verjetnostjo pričakovati svež veter v svoja skoraj paralizirana jadra, morajo vsaj daljnovidnejši med njimi – če kaj takih je – občutiti v grlu nemajhen cmok. Želja, da bi takoj na začetku referendumske pomladi še nekoliko omajali popolnoma razmajano vlado, se mora vsaj malo mešati s premislekom, ali bi ne bilo bolje, ko bi vsaj nekatere boleče odločitve šle na konto Pahorjeve ekipe. Nobena skrivnost pač ni, da bo kmalu po verjetni spremembi oblasti potrebno tako ali drugače predrugačiti zarjaveli sistem študentskega dela in še bolj sprejeti pokojninsko reformo, ki bo komaj kaj drugačna od na referendumski poraz obsojene Pahorjeve.

Takrat kajpak ne bo več prostora za opozicijsko bajanje, češ, če reforma že bo, jo bomo uvajali selektivno in postopoma. Še manj umestne bodo abstraktne zgodbe o Sloveniji kot “domu svobode, varnosti in pravičnosti” (pa ne, da bi si take države ne želel). Sindikati in dežurni dušebrižniki, ki so se po dolgem cincanju slednjič obrnili celo proti “svoji” vladi, bodo kakršne koli reformne ukrepe kabineta pod vodstvom demokratov na okopih pričakovali od vsega začetka.

Foto: Vlada RS