Recept za čas kislih kumaric

Konec meseca julija je na vrtu največ dela s pospravljanjem pridelkov. Prav sedaj, ko je turistična sezona na višku, ko so ceste polne pločevine obrnjene v smeri proti morju, na naših vrtovih zorijo kumare, bučk vseh vrst je “na tone”, paradižniki se rdečijo in čakajo na predelavo v mezgo, nizki fižol ter “preklar” se ponujata za ozimnico, solata gre v cvet, zgodnje zelje poka “po šivih”, zgodnja jabolka se šibijo na vejah, marelice dišijo … Mi pa naj bi šli ravno v najlepšem času vrtičkarjenja, v času obiranja plodov, ležati na plaže, zelenjavo in sadje pa drago plačevali. Pa še tako dobro ni kot je domače.

Čas je za kisle kumarice

Kljub temu sem šel na morje in po dobrem tednu našel prepoln vrt, ki kar kliče po pridnih rokah. Zelenjave in sadja je toliko, da je nemogoče vse sproti pojesti. Naj zgnije na vrtu? Ne! Čas je torej za pripravo ozimnice: vlaganje kumaric, bučk, blanširanje in zamrzovanje stročjega fižola, brokolija, cvetače, priprave paradižnikovih omakic za testenine, kuhanje marmelade iz sadja, pripravo jabolčnega kisa.

Naše stare mame so vedele, da pozimi sveže zelenjave in sadja ne bo veliko, ker pač še ni bilo trgovskih centrov, ki bi nas zalagali s sadjem in zelenjavo preko celega leta. No, sedaj sicer imamo sveže sadje in zelenjavo preko celega leta, samo brez okusa je. Tudi zato se velja potruditi z domačim “materialom”. Sam sem se po dopustu kar lotil vlaganja – najprej kislih kumaric.

Recept

Prav res, sedaj je čas “kislih kumaric” (se sprašujem, če se zato ta čas tako imenuje). Receptov za vlaganje kumaric je toliko kot je “vlagateljev”, sam pa dodajam še svojega (no, pravzaprav je od tašče).

1. Priprava kumaric: Kumarice dobro operi in osuši, ter jih nabaši v čiste kozarce.

2. Priprava kisa: 1 liter kisa za vlaganje (9%) zmešaj z 2 litroma vode, dodaj 2 žlici soli in 1 žlico sladkorja.

3. Začimbe: V kozarce dodaj začimbe: 2 glavici šalotke, žličko celega popra, 1 kobuljico koprca in žličko začimbne mešanice za kumarice (možne so tudi druge kombinacije – pač po okusu).

4. Zapiranje kozarcev: Zalij s kisom skoraj do vrha kozarca in kozarce zapri. Sam uporabljam alupo pokrovčke.

5. Pasteriziranje: Zaprte kozarce zloži v večjo posodo (na dno posode položi cunjo, da se kozarci ne dotikajo dna). V posodo nalij vodo in segrevaj, da voda zavre. Kozarce pusti v posodi čez noč, da se počasi ohladijo. Kozarce označi.

Želim vam prijetno vlaganje kumaric, drugega sadja in zelenjave ter okusno ozimnico. Vesel bom vaših priporočil in receptov.

Foto: Aleš Čerin