Programi, kandidati, rezultati

V teh dneh ni segreto samo poletno ozračje. Vse bolj se postavljajo tudi smerokazi, ki vodijo proti predčasnim volitvam. Tako smo v minulih dneh dobili manjšinsko vlado v pravem pomenu besede, ko je iz koalicije v opozicijo prebežal Gregor Golobič s svojo stranko Zares. Nato so odstopile vse tri Zaresove ministrice, stranko zapuščajo poslanci, 1. septembra pa bo odstopil tudi predsednik Državnega zbora Gantar.

Slovenija zmore več

Ob dejstvu, da se vladni Titanik vse bolj potaplja, največja opozicijska stranka SDS ne izgublja svojega časa. Lotila se je namreč sestavljanja programa. Razvojni del je že predstavila, prav tako nujne protikrizne ukrepe. Dala jih je tudi v javno razpravo na spletno stran, kjer lahko volivci naslovimo kritike in predloge za boljšo prihodnost Slovenije. V SDS so pojasnili, da so se za tak korak zbiranja predlogov odločili, ker menijo, da med ljudmi obstaja ogromno neizkoriščenega znanja in idej. Predstavljeni del programa je konkreten. Tako vsebuje štiri ustavne spremembe s področja trajnostnega razvoja, javnih financ in gospodarstva, kot npr. omejitev javne porabe deleža BDP na 45 odstotkov, opredelitev lastnine tudi kot odgovornosti, ipd. Poudarjajo, da bo potrebno življenjski standard Slovencev dvigniti nad povprečno raven med članicami OECD, za kar pa bo potrebno vzpostaviti ravnotežje med socialno državo in tržnim gospodarstvom. Prav tako poudarjajo nujnost lastniškega prestrukturiranja bank, še posebej NLB. Zato predlagajo 25 plus en odstotni delež države v bankah in državnih podjetjih. To pomeni, da bi država bila zgolj regulator, da ne bi prišlo do sovražnih prevzemov s strani lastnikov.

So far so good!

Tako bi najbrž dejal premier Pahor. A glej ga zlomka! Predlog programa in način zbiranja predlogov sta šla hitro v nos alfa samcu Zaresa, Golobiču in prvi dami liberalne demokracije, Kresalovi. Golobič ocenjuje, da se je predvolilna kampanja že začela, pa čeprav sploh še ni znano ali in kdaj sploh bodo predčasne volitve. Meni, da Slovenija ne potrebuje programa, ki ga bodo napisali volivci – mar ni to zavestno norčevanje in poniževanje sposobnosti volivcev? Kresalova pa je na svojem blogu, kar tako, pavšalno ocenila, da je pač program največje opozicijske stranke poln stereotipov. A glej ga zlomka! Zna kdo našteti konkretne vsebinske programske usmeritve LDS-a iz leta 2008? Pustimo ob strani bedne parole, kot so „Slovenijo se da voditi bolje“ in  „Samo pravna država je dobra država“. Težko jih bomo našli. Tranzicijska levica namreč volitev ni zmagala s programom, marveč s forsiranjem človeka, za katerega so vsi opozarjali, da vodenje vlade ni zanj. Bo kdo od vseh številnih podpornikov in prišepetovalcev vzel nase svojo odgovornost za tako slabe rezultate mandata te vlade?

Levica bo očitno poskušala tudi tokrat z zastraševanjem. Pričakujemo lahko obuditev arhaičnih duhov, ki že pošteno zaudarjajo po formaldehidu, kot npr. orožarska afera, pa pogrevanje afere Patria. Uporabljeno bo vse kar bo možno. Tudi Türkov svetovalec Perčič ob asistiranju NLB.

Predčasne volitve so torej vse bolj verjetne. Napoveduje jih tudi premier Pahor. Ozračje v tem oziru se vse bolj ogreva, pričakovati pa je, da bo na političnem parketu v prihodnjih mesecih še precej pasje. Upajmo, da bodo v ospredju programi, tehtanje rezultatov dveh zadnjih vladnih mandatov, ministrski kandidati. Bosta desna in leva politika sposobni nase vzeti to odgovornost in ponuditi tisto kar imata? 

Foto: SDS