Predsednik ZDA je znan (foto)

Verjetno vsi veste, da je Obama stari-novi predsednik ZDA. Dejansko še ni izvoljen, ampak so znani elektorji, ki ga bodo izvolili v drugem krogu (prispevek o sistemu volitev). Predvolilna kombinatorika je napovedovala zanimiv dan. Volitev danes ni bilo moč prezreti, saj so na vsakem koraku opominjali ljudi. Avtobusi so v Los Angelesu posebej označevali izstopne postaje za volišča, vse reklame v medijih so bile na temo volitev, brskanje po spletu je bilo oteženo zaradi prav nadležnih pojavnih oken na skoraj vsaki strani, še Facebook me je vsaj 10 krat opomnil, da naj volim. In vse to v Los Angelesu, kjer je bilo vse vnaprej odločeno in se bitka sploh ni bila. Ljudje pa so ponosno nosili priponke in nalepke z ameriško zastavo in napisom »I voted today« – volil sem.

Prvi rezultati so bili znani še preden smo se zbudili. Kmalu po polnoči so namreč tradicionalno vsi volivci v dveh mestih v New Hampshiru oddali svoj glas. Mediji so tako dobili rezultate Dixville Notch (Obama 5; Romney 5) in Hart’s Location (Obama 23; Romney 9), ki so jih premlevali cel dan.

Trenutno so na University of Southern California (USC) ‘midterms’, čas ko se sredi semestra izvajajo vmesni izpiti, ki se upoštevajo pri končnih ocenah. Študenti se zato poglobljeno učijo in nekateri skoraj dobesedno živijo v knjižnici. Kljub temu se je več kot tisoč študentov (ne pretiravam, saj se je več kot šest sto študentov podpisalo na listo prisotnih) zbralo v centru kampusa na javnem spremljanju rezultatov volitev. Zainteresiranost mladih je jasno postavila na laž vse, ki trdijo, da mladih politika ne zanima. Za lažje spremljanje je Univerza pripravila poseben meni v skladu s hrano predvolilnih zborovanj, in sicer Čikago čili v kruhovi skledici (Chicago Chili in Bread Bowl ) in hot-dog na čikaški način (Chicago Style Hot Dogs) za demokratske privržence in Massachusetts školjke v kruhovi skledici (Massachusetts Clam Chowder in Bread Bowl) in domače sendviče z arašidovim maslom in želejem (Home-style Peanut Butter and Jelly Sandwich) za republikanske.

Če ocenim na palec, je tri četrtine navijalo za Obamo. Prvič je resno završalo malo po šesti uri, ko je Michigan (16) pripadel Obami. Drugič, ko je bilo samo 600 glasov razlike pri štetju na Floridi, tretjič ko je Obama osvojil Pensilvanio (20). Nato so si sledile države ena za drugo in za vsako, ki je pripadla Obami, so glasno vzklikali demokrati. Ko je država pripadla Romneyu, pa so ploskali republikanci, a so jih demokrati preglasili z buanjem. Vse skupaj se je odvijalo hitreje, kot se je pričakovalo in nekaj čez osmo uro, ko so na CNN nepričakovano razglasili zmagovalca, je bilo veselje očitno. Na drugi strani so bili obrazi republikancev mrki. Sledil je govor predsednika univerzitetnih demokratov, ki se je zahvalil vsem, ki so sodelovali pri kampanji, ki so jo vodili več kot eno leto. Pri tem pa ni pozabil omeniti republikancev, s katerimi si želi dobrega sodelovanja še naprej. In tako kot univerzitetni demokrati in republikanci odlično sodelujejo, bosta morala sodelovati obe stranki, v kolikor bodo želeli pognati Ameriko naprej.

Obama je na videz lahko zmagal, a veliko držav je zmagal zgolj za nekaj odstotkov. Obenem pa je razlika med številom glasov volivcev med obema kandidatoma zanemarljiva, kar kaže na razdvojenost države. Kljub temu, da so republikanci razočarani, pa bodimo iskreni, da pred dvema mesecema skoraj nihče ni menil, da ima Romney sploh resne možnosti za zmago. V tem času pa je uspel podati sporočilo in zbrati skoraj enako glasov kot karizmatični Obama.

Danes tako slavijo zmago demokrati. Mnogo študentov je danes prvič volilo in videti je bilo, kako so ponosni, da so prispevali k tej zmagi. Kolega mi je tako ponosno pokazal sliko očeta, ki dela kot prostovoljec na volitvah, skupaj z Obamo, ki jih je obiskal med volilno kampanjo. Vidno mu je bilo žal, da sam ni mogel sodelovati, saj je študij ta trenutek pomembnejši. In tako njega kot mnoge druge skrbi, kako bo s prihodnostjo. Prav zato ni bilo evforije. Predvsem republikanski analitiki bodo v prihodnjih dneh premlevali, kaj je šlo narobe. A naslednje pomembne volitve v ZDA so že čez dve leti. In z jutrišnjim dnem se začenja nova predvolilna kampanja.

Slike: Spremljanje rezultatov na USC, avtor: Tomaž Černe
Naslovna slika: Obama, vir: spletna stran cnn.com