Portal plus: Kako bi nas sestra Eve Irgl in novinar Sebastjan Erlah rešila beguncev

Vstopnica v Slovenijo naj bo krstni list, je menila Lejla Irgl na tviterju. Dopolnil jo je Sebastjan Erlah: beguncem bi dovolil približanje slovenski meji zgolj na 500 metrov, sicer bi jih postrelil. Naše vprašanje se glasi: ali imamo tudi v Sloveniji opravka s ksenofobijo in fašizmom?

Ne, ne gre za prvoaprilsko šalo ali neslano norčevanje iz begunske krize. Med nami dejansko živijo ljudje, ki razmišljajo podobno kot nemški neonacisti, madžarski skrajni desničarji stranke Jobbik ali norveški psihopat Breivik, ki je poleti 2011 postrelil 77 mladih ljudi zaradi svojih ksenofobnih in rasističnih blodenj. Včeraj sta si na socialnem omrežju tviter dopisovala Lejla Irgl in Sebastjan Erlah, ki morda ne bi sprožila toliko pozornosti, če njuna komunikacija ne bi bila neposredna oblika sovražnega govora in če ne bi šlo za osebi, ki nista povsem anonimni.

Lejla Irgl je namreč sestra precej bolj znane poslanke SDS Eve Irgl, medtem ko je Sebastjan Erlah manj znani slovenski novinar, ki se predstavlja tudi kot politični disident in prejemnik nacionalne novinarske nagrade “Meškovo priznanje” za posebne medijske dosežke leta 2013, kar koli naj bi to pač že pomenilo. To da sta očitno oba velika simpatizerja desnice, ni prav nič problematično. Niti s tem, da se oba razglašata za kristjana in katolika, ne more biti nič narobe. Vse je v redu, dokler smo v varnem polju ustavnosti, zakonitosti in predvsem normalnosti.

Problem nastane, če sestra poslanke in novinar začneta govoriti stvari, ki so v demokratični družbi nesprejemljive in daleč presegajo kontekst svobode izražanja. Nasprotno, takšne izjave so popolna zloraba takšne svobode. In to se dogaja ravno v času, ko se v Evropski uniji soočamo s prihajajočim valom beguncev iz jugovzhoda, ko se krepijo tudi strahovi pred naraščajočo ksenofobijo in izpadi skrajnih desničarjev. Očitno ne samo v Nemčiji, kjer se je morala z ostrimi besedami oglasiti zvezna kanclerka Angela Merkel, ampak tudi pri nas.

Več lahko preberete na Portalplus.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.