Portal plus: Perverzija lastništva in ujetništva

Ko smo januarja na Portalu Plus objavili članek z naslovom Koga briga, kdo bo lastnik, smo na primeru privatizacije Telekoma Slovenije (TS) s kirurško natančnostjo napovedali, kaj se zgodi, ko lastnik ne ve, kaj hoče. Oziroma smo perverzno namigovali, da pravzaprav ve, kaj hoče – ne privatizirati. Nismo se zmotili.

Ponudbe za prevzem TS so prišle, pravzaprav le ena, še ta od finančnega vlagatelja. In se je zalomilo. Zakaj? Očitno je ideja o nadaljnjem izkoriščanju družbe v pretežno državni lasti bolj živa kot kdaj koli prej. Država na perverzen privatizacijski način drži TS za ujetnika svojih interesov.

Januarja letos smo preroško zapisali: “Kdo se sploh sprašuje, kaj je pri prodaji, privatizaciji, spremembi lastništva najbolj pomembno? Kakšen načrt ima novi lastnik z družbo, katere lastnik je oziroma bo postal? To še zdaleč ni nepomembno, ko gre za strateškega ali investicijskega lastnika ali koga tretjega.”

Vse kaže, da bomo dobili novega starega lastnika – državo. Istega lastnika, ki z družbo dela kot svinja z mehom.

Pred dvema mesecema smo med drugim zapisali tudi: “S kirurško natančnostjo se da napovedati, da bodo naslednja leta v Sloveniji minila pretežno v znamenju kritiziranja novih lastnikov. Bentili bodo sindikati, ker bodo sledila neizogibna odpuščanja, opozicija bo žugala vladi, češ, zakaj je izbrala takega lastnika in da bi oni boljšega, dvorni dobavitelji telekomunikacijske opreme in izbrani domači razvijalci storitev, ker jih bodo nadomestili s cenejšimi in boljšimi.”

Ker se v TS, ko gre za privatizacijo, bržkone še nekaj časa ne bo zgodilo nič, vse ostaja enako. Sindikat bo diktiral tempo upravi, ta bo kastrirana, ko gre za samostojnost, in politika bo, na čelu s predsednikom NS TS Borutom Jamnikom, še bolj vpletena.

Med drugim je tedaj na portalu pisalo: “Nihče ne ve, ali je vlada naredila domačo nalogo, ali je SDH sploh dovolj referenčen, ali so vladni svetovalci res tisti pravi, da bodo na koncu novi lastniki raznih polzel, telekomov, nkbm-jev pravi. Teorija je bolj kot ne jasna, v balkanski in naši vzhodni okolici imamo primere, kaj se zgodi, če je lastnik strateški, če je le finančni vlagatelj ali če je napačen.”

Odgovor je jasen. Upravičeno smo se bali, da bo lastnik napačen. Država. Še vedno.

Pisali smo tudi tole:”… vprašanje je torej preprosto: Ali vemo, kateri lastnik je za družbo najboljši? Strateški ali institucionalni? Zakaj v primeru Telekoma “država” kot največji lastnik ne pove, kaj si želi? Jasno in glasno. Zakaj šef SDH za naš edini finančni časopis izjavi le, da bo “način izvedbe pogajanj z najboljšimi ponudniki usklajen po prejemu zavezujočih ponudb. SDH postopek prodaje vodi v skladu z mednarodnimi standardi, pri čemer je v skladu s sklepom Državnega zbora RS primarni cilj SDH doseganje čim višje kupnine.”

Ker je odgovor znan, in sicer, da je država dobila eno ponudbo finančnega sklada, ki pa je za politične apetite prenizka, se utegne kaj hitro zgoditi, da TS res ne bo privatiziran.

Januarja smo se tudi spraševali: “Če torej ne vemo ključnih podatkov pri privatizaciji, pa bi jih morali, komu je to v interesu? Kdo jih namerno prikriva in kaj ima od tega? Prav noben drug pomislek nima trdnejše osnove kot ta, da se “trguje” pod mizo s parcialnimi interesi politično-gospodarskega esteblišmenta.”

In, dragi bralci, kot kaže, se nismo zmotili.

Že januarja smo se v uredništvu portala bali sledečega: “Pravega, argumentiranega odgovora odgovornih pred privatizacijo na to, kateri lastnik (strateški ali institucionalni) je najbolj primeren, nimajo v TS. Nimata ga niti država niti DUTB. Zdi se, da vsi navijajo za strateškega lastnika, a to so le ugibanja oziroma želje, ki nimajo zveze s finančno, socialno realnostjo, še manj z daljnovidno politiko.”

Bojazen je bila utemeljena. Lastnik TS ve edino to, da ne želi privatizirati družbe, ampak jo izkoriščati. Do onemoglosti.

Več lahko preberete na Portal plus.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.