Pojemo vse kar je podobno čemažu

Slovenci česen (Allium sativum) zelo cenimo. Verjetno je ena najbolj popularnih začimb pri nas. Če ga kupite na trgu, je tudi precej drag (okoli 12 € za kilogram), kitajski je okoli pol cenejši, a ima nekam čuden priokus.

Popularnost česna in morda tudi gospodarska kriza je dvignila povpraševanje tudi po njegovem divjem “bratrancu” čemažu (Allium ursinum), katerega listi tudi lepo, a malo bolj milo dišijo.

Uživamo jih lahko kot začimbo – nekateri ga vlagajo v sol in olje – ali kot jed v obliki namazov, juh, prilog in tudi samostojnih jedi. Pripisujemo mu tudi podobne zdravilne učinke kot česnu.

Ne vem, ali se mi samo zdi, da je letos čemaž še posebno popularen. Zdi se, kot da ga vsi nabirajo, vneto jedo in vlagajo, ter se hvalijo z njegovim blagodejnim delovanjem. Priznam, tudi sam sem si pripravil odličen pesto s čemažem in mandlji, pripravil kremno juho iz njega in kot velik ljubitelj česna ga bom nekaj tudi vložil za začimbo.

Na rastišču ga pustite vsaj dve tretjine

Čemaža je na rastiščih, kjer se pojavi, ponavadi ogromno. Toliko, da celotno območje prijetno diši – po česnu seveda. Zdi se, kot da ga kljub njegovi trenutni popularnosti in nabiranju v velikih količinah, ne moremo zatreti. A tudi nabiralcev je letos ogromno in če se bo moda uporabe čemaža potegnila še v prihodnja leta, se zna zgoditi, da bo čemaž ogrožena vrsta. Zato bi vas dragi bralci in bralke Časnika.si opozoril, da ga na vsakem rastišču pustite dovolj, da se rastlina ohrani tudi za naslednja leta. Nikoli ga ne potrgajte več kot tretjino, pravzaprav ga le redčite.

Nabiranje čemaža je lahko smrtno nevarno

Ljudje, ko slišijo, da je nekaj za pojesti in je celo zdravilno, množično in brezkompromisno naberejo vse, kar le bežno spominja na priljubljeno rastlino. Niti se prej ne pozanimajo, niti ne pogledajo v kakšno knjigo ali na internet, niti ne povprašajo za nasvet izkušene prijatelje ali znance. Kar gredo, naberejo in pojejo. Tako je letos čemaž kriv za kar nekaj zastrupitev z njemu podobnimi rastlinami. Tudi z gobami je tako.

Kolhicin - strup iz jesenskega podleska povzroči odpoved ključnih organov

Kljub značilnemu vonju čemaža po česnu, za katerega se zdi, da ga ne moremo zgrešiti, ga nekateri zamenjujejo z zelo strupenimi rastlinami, predvsem z jesenskim podleskom (Colchicum autumnale), s šmarnico (Convallaria majalis) in z belo čmeriko (Veratrum album).

Iz Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani poročajo, da so letos obravnavali že štiri ljudi zaradi zastrupitve z izjemno nevarnim jesenskim podleskom, ki so ga ljudje nabrali in pojedli namesto popularnega čemaža. Za eno bolnico je bila zamenjava celo usodna.

Kolhicin, strup v jesenskem podlesku, ki se ga pod strogim zdravniškim nadzorom sicer uporablja tudi kot zdravilo za lajšanje akutnih napadov protina ali putike, je izjemno močan strup, ki povzroči odpoved ključnih organov in lahko vodi v smrt. Več o znakih zastrupitve na strani www.zastrupitve.net.

Pred nabiranjem čemaža se torej dobro podučite o botaničnih značilnostih rastlinskih delov čemaža in njemu podobnih strupenih rastlin (glej fotografije v galeriji), predvsem pa uporabljajte nos. Če ne diši po česnu, ni čemaž.

OPOMBA: Kliknite na fotografijo za povečavo. Če želite še večjo fotografijo, kliknite dvakrat.

Foto: Wikipedija, Aleš Čerin (česen na vilici)

.