Pohujšanje 24 ur na dan

24 ur pika comNajbolj obiskana slovenska spletna stran vsak dan v zgornjem okvirju prikazuje najmanj eno sliko gole ženske, intimnih delov telesa ali spolnega akta z napotilom ali naslovom, ki neposredno ali posredno namiguje na spolnost. Ta spletna stran je obiskana tako s strani odraslih kot tudi otrok.

Ne izhajam iz nikakršnega čistunstva, ampak iz osnovnega izhodišča varstva pravic otrok pa tudi človekovega dostojanstva. Prepričan sem, da je za otroke neprimerno in škodljivo izražanje spolnosti in golote brez ustrezno previdno izraženega konteksta. Posledično se otrokom, mladostnikom pa tudi odraslim izkrivlja podoba, razumevanje in doživljanje spolnosti. Tako ravnanje pomeni nedopusten poseg v človekovo dostojanstvo, katerega sestavljata tako telesna kot tudi duševna in z njima povezana spolna integriteta.

Verjetno je odveč razpravljati, da je na svetovnem spletu dostopnih na milijarde informacij. Nekatere med njimi so dobro obiskane – torej so popularne, kolikor jih opazujemo  sorazmerno glede na “spletni ekosistem”, v katerem živijo.

Odvisnost popularnosti in vplivanja svetovnega spleta v bistvu spominja na osnove epidemologije. Preživijo in razširijo se tisti infekti oz. informacije, ki dopuščajo razširjanje in gostitelja – pacienta ne uničijo pred prenosom infektov oz. informacij na novega gostitelja. Ravno to se dogaja tudi v zvezi s prenosom in razširjanjem spletnih informacij. Pri tem je bistveni problem ignoranca v pomenu neznanja, nevednosti pa tudi v smislu indiferentnosti.

Škodljivost svetovnega spleta in škodljivost infektov (z medicinskega vidika) je primerljiva celo s sociokulturnega vidika. Znano je, da so manjše etične in verske skupnosti bolj obremenjene z vidika patogenosti infektov kot večje skupnosti. Tudi kolektivizem bistveno prispeva k večji obremenjenosti družbe. Če v majhni skupnosti patogeni organizem preživi, se bo zlahka razširil in prevladal.

Vse to je slovenska stvarnost na področju informacij, ki se prenašajo preko spleta in drugih medijev. Majhnost slovenske družbe ob ignoranci udeležencev  pomeni večjo obremenjenost s škodljivimi informacijami, saj družba ni sposobna razviti obrambnega mehanizma. Niti normativnega, niti civilno kritičnega.

Tako si lahko razložimo nesporno prevladujočo nestrpno komunikacijo v medijih, kršitev človekovega dostojanstva in povsem odkrito hiperseksualiziranje na vsakem koraku.

Slovenska družba je že prejela in doživela kar nekaj takšnih patogenih udarcev, ki so bili posledica vsaj dveh činiteljev – ignorance in omenjene majhnosti. Tipični primer je korupcija. Prvotna ignoranca glede vprašanja korupcije v tako majhni skupnosti je privedla do takšnih razsežnostih, da jev  družbi tudi na dolgi rok nastala nepopravljiva škoda. Drugi primer takšne ignorance je bila opustitev lustracije. V obeh primerih je bil razlog za epidemijo ignoranca – nevednost, indiferentnost in neznanje.

Menim, da je na mestu, da se vprašanje takšnih ravnanj kot opisane spletne strani javno izpostavi ravno zato, da se preprečijo posledice obče ignorance.

Imejmo v mislih vsaj, če že ne premoremo empatije, da bodo otroci, ki so danes nezaščiteno izpostavljeni informacijam polnih nasilja, izprijene in izkrivljene spolnosti, nekoč naši zdravniki, ekonomisti in (v najslabšem primeru) sodniki.