Pogovor z Alešem Primcem o odločanju US glede referenduma o Družinskem zakoniku

Aleš Primc, vodja Civilne iniciative za družino in pravice otrok, je ta teden  Ustavno sodišče opozoril, da zavlačuje z odločitvijo glede referenduma o Družinskem zakoniku, saj odločitve ni sprejelo v roku 30 dni kot mu nalaga zaklon. Strokovna javnost se strinja, da bi bilo dobro, da bi se Ustavno sodišče držalo postavljenih rokov, vendar pa meni, da Ustavno sodišče lahko tega roka v zahtevnih primerih tudi ne spoštuje.

G. Primc, se vam ne zdi, da ste šli predaleč s kritiko Ustavnega sodišča?

Če veljajo roki za navadne državljane naj veljajo tudi za oblast, pa je čisto vseeno, če je to Upravna enota ali pa Ustavno sodišče. Državljani smo za vsako prekršitev roka kaznovani. Npr. če zamudi družina za en dan vlogo za otroški dodatek, je kaznovana z odvzemom dodatka za cel mesec.

Ali se vam zdi pametno, da kritizirate Ustavno sodišče ravno sedaj, ko odloča o vaši referendumski pobudi?

Mi Ustavnega sodišča ne prosimo za miloščino, ampak od njega pričakujemo pravico. Če bo Ustavno sodišče v prihodnjih dneh referendum dovolilo, bomo z zbiranjem podpisov lahko nadaljevali šele januarja prihodnje leto. Družinski zakonik je bil sprejet sredi junija letos, v Civilni iniciatvi smo v dveh dneh zbrali več kot dve tretjini potrebnih podpisov, vprašanje refereduma pa utegne viseti v zraku več kot pol leta. Se vam zdi to razumno? Ali ni najmanj, kar smo dolžni ob tem storiti, da na to opozorimo?

Pa vendar, tudi ustavni sodniki so samo ljudje in morda bi vam lahko to “opozorilo” kdo med njimi tudi zameril?

To vprašanje izraža vaš globok dvom v neodvisnost in profesionalnost ustavnih sodnikov in ne mojega. Od Ustavnega sodišča se pričakuje, da razsoja v roku in na podlagi vsebinskih argumentov in ne na podlagi zamer. Verjamem, da  ustavni sodnice in sodniki ločijo med vsebinskimi in proceduralnimi vprašanji.

Zakaj se vam zdi ta rok tako pomemben, nenazadnje je Ustavno sodišče ta rok že velikokrat prekršilo, pa se niste oglasili? Tudi sicer javni pritiski na Ustavno sodišče niso slovenska praksa?

Kaj pa je bil shod sindikatov pred Ustavnim sodiščem s transparenti drugega kot pritisk? Pri nespoštovanju roka nas skrbi dvoje. Prvič to, da mediji že takorekoč od vložitve zahteve napovedujejo, da Ustavno sodišče verjetno ne bo odločilo pred volitvami. V torek ob šestih zjutraj, pri jutranjih poročilih smo na radiu že izvedeli, da Ustavno sodišče verjetno ne bo odločilo o referendumu, kljub temu, da je Ustavno sodišče s sejo začelo šele ob 9.30. Se vam to zdi normalno? Volitve vsebnsko nimajo nič s postopkom na Ustavnem sodišču, zato ne bi smele biti razlog, da odločitev še ni sprejeta. Ker pa se napovedi medijev očitno uresničujejo, so utemeljeni pomisleki ali ni s tem v zvezi prišlo do pritiskov na Ustavno sodišče.

Saj ni treba, da kdo pritiska na Ustavno sodišče, lahko se ustavni sodniki sami odločijo, da odločitve ne bodo sprejeli pred volitvami?

Ko imajo šolarji kontrolko imajo eno uro, da jo rešijo in jih noben nič ne vpraša, če imajo morda kakšne okoliščine, zaradi katerih bi rabili več časa. Nič drugega ne pričakujemo od Ustavnega sodišča kot to, da nalogo opravi v roku. Predvsem pa imam pred očmi  več kot 500 ljudi, ki bodo zbirali podpise po vsej Sloveniji, če bo referendum dovoljen, in na tisoče, ki bodo želeli oddati podpis. Če bi ustavno sodišče odločilo v zakonitem roku, bi podpise zbirali glede na to, da smo imeli lepo jesen, v skorajda idealnih razmerah, ob temperaturah okoli 10 stopinj celzija. Če bo Ustavno sodišče kot napovedujejo mediji odločilo šele po volitvah, pa bomo podpise zbirali šele od začetka januarja naprej. To pa bo lahko pomenilo, da bomo podpise zbirali v temperaturah deset stopinj pod ničlo in ko bo padal sneg. Tisti, ki so celo zimo v pisarnah ne razumejo, kaj pomeni cel dan stati na minus desetih stopinjah.

Se morda bojite, da vam ne bo uspelo v zimskih razmerah zbrati preostalih podpisov?

Gre mi za zdravje ljudi, za podpise pa nikar ne skrbite.

Pojavljajo se tudi ugibanja ali vi sploh spoštujete avtoriteto Ustavnega sodišča?

To vprašanje pa me spominja na Sokratovo in Kristusovo obsodbo.

Zakaj?

Oba so obdolžili, da ne spoštujeta oblasti.

Nič vas ne obdolžujem, samo sprašujem to, kar se mnogi sprašujejo?

Seveda spoštujem avtoriteto Ustavnega sodišča. Še posebej spoštujem tudi predsednika Ustavnega sodišča, ki je bil moj profesor mednarodnih odnosv. Bil je odličen predavatelj, samo žal smo ga imeli bolj malo priložnost poslušati, ker je bil veliko službeno odsoten. Mislim, da je bil takrat državni sekretar na zunanjem ministrstvu.

Torej g. Primc je bila vaša kritika Ustavnega sodišča uspešen pritisk ali usodna napaka?

Niti če bi bil uspešen pritisk niti če bi bila usodna napaka, to ne bi bilo dobro za pravno državo. Ustavno sodišče mora odločati na podlagi argumentov, vse drugo ne sme biti pomembno. Saj veste, pravica naj bi bila slepa za vse drugo razen za argumente.

Foto: Jože Bartolj

Opomba: pogovor objavljen v sodelovanju s 24kul.si