Pogovor glede ustavnih institutov o neposredni demokraciji

PREJELI SMO. Predsednik Državnega zbora določil 60-dnevni rok za posredovanje pripomb civilne družbe na predlog ustavnih sprememb referendumske ureditve.

Včerajšnje srečanje predsednika Državnega zbora s predstavniki civilnodružbenih organizacij je bilo izvedeno v kritičnem, vendar tudi konstruktivnem ozračju. Kljub nerodnosti glede vabljenja se je srečanja udeležilo precej organizacij civilne družbe, ki skupaj združujejo več sto tisoč članov in podpornikov.

Vsi navzoči predstavniki civilne družbe so odločno in argumentirano nasprotovali predlaganim spremembam referendumske ureditve in predlagali, da se postopek ustavnih sprememb ustavi.

Navzoči predstavniki civilne družbe so izpostavili dejstvo, da je bil postopek referendumskih sprememb ustave voden nedemokratično in netransparentno, v nasprotju s stalno prakso Državnega zbora, s poslovnikom DZ in smernicami Resolucije o normativni dejavnosti. Predlog ustavnih sprememb za mnoga socialno in za družine pomembna področja ukinja demokratično pravico do referenduma, za vsa ostala pa jih radikalno omejuje. S tem bi vsaka vladajoča politika lahko brez nadzora in brez socialnega dialoga sprejemala zakone, ki ne bi imeli podpore med ljudmi. Poleg tega je predlog tudi strokovno nedorečen.

Predsednik Državnega zbora je v duhu Resolucije o normativni dejavnosti na sestanku določil 60-dnevni rok, v katerem naj državljanke in državljani ter civilnodružbene organizacije Državnemu zboru posredujejo svoje pripombe in predloge. Predsednik Državnega zbora je tudi zagotovil, da v tem obdobju ne bo sprožil nadaljevanja postopka v Državnem zboru, razen če ga bodo v to prisilili poslanke in poslanci s svojo uradno zahtevo.

Poslanske skupine v Državnem zboru ob tem javno sprašujemo, ali bodo spoštovale 60-dnevni rok za posredovanje predlogov in pripomb, ki ga je civilni družbi dal predsednik Državnega zbora in v tem času ne bodo zahtevale glasovanja o referendumskih ustavnih spremembah? V Civilni iniciativi za družino in pravice otrok pričakujemo, da bodo poslanke in poslanci spoštovali položaj predsednika Državnega zbora in zavezo, ki jo je dal civilni družbi v Sloveniji.

Aleš Primc

vodja Civilne iniciative za družino in pravice otrok