Placebo, zdravilo ali prevara?

Nemško združenje zdravnikov je na osnovi najnovejše raziskave ugotovilo, da polovica nemških zdravnikov predpisuje placebo sredstva in da so ta v določenih primerih celo izredno učinkovita. Predstavniki združenja nemških zdravnikov, ki je naročilo študijo z naslovom Placebo in medicina, so priznali, da ne razumejo povsem, kako placebo sredstva delujejo, vendar so pozdravili ugotovitve študije. Predsednik združenja Christoph Fuchs je celo izjavil, da imajo placebo sredstva močnejši vpliv in so bolj kompleksna, kot pa so zdravniki doslej mislili. V poročilu je tudi priporočilo, da bi morali študente medicine in zdravnike poučiti o placebo sredstvih in njihovi uporabi. Avtor študije Robert Jutte, član uprave združenja nemških zdravnikov pa zatrjuje, da placebo sredstva lahko zmanjšajo neželene stranske učinke, hkrati pa pomenijo varčnejšo porabo proračunskih sredstev.

Latinska besedica placebo pomeni, ugajal bom. Gre za snov ali poseg, za katerega je prejemnik prepričan, da bo nanj učinkoval blagodejno. Placebo učinek se najbolj izrazi pri subjekivnem doživljanju simptomov bolezni (stopnja bolečine, splošno počutje, glavoboli, depresija itd…) ter pri modifikaciji stanj na katere imajo možgani močan vpliv (krvni tlak, anksioznost, toleranca dojemanja bolečine itd…). Placebo je torej navidezno zdravilo, indiferentni postopek ali farmakodinamično indiferentna snov, ki je sicer po videzu podobna zdravilu, ki se uporablja zaradi sugestivnega učinka pri zdravljenju ali v kontroliranem kliničnem poskusu. Takšno zdravilo ne vsebuje aktivne substance, a zanj bolnik verjame, da je učinkovito!

Z omenjeno raziskavo so še ugotovili, da so intravenozne injekcije učinkovitejše od oralnih zdravil, zelo pomagajo pa pri želodčnih težavah in depresijah. Izkušnje s placebo sredstvi zagotavljajo, da gre pri vsem skupaj pred vsem za zaupanje. Če pacient čuti, da zdravnik razume njegove težave in jih jemlje resno, placebo sredstva dajejo boljše rezultate! Pri nekaterih zdravnikih se ob tem pojavljajo vprašanja, ali je predpisovanje teh sredstev zakonito in pred vsem etično. Avtorji študije zato zdravnikom svetujejo, da placebo sredstva predpisujejo le v primeru manj resnih bolezni in tedaj, ko pričakujejo, da bo takšno zdravljenje uspešno. Glede bodoče uporabe placebo sredstev pa se združenje nemških zdravnikov zavzema za sprejetje mednarodno priznanih smernic.

Foto: Wikipedia