Pitna voda je privilegij

Letošnje vroče poletje navkljub visokim dnevnim temperaturam sicer ni bilo nekaj posebnega, sta pa vztrajna vročina in povečane koncentracije ozona, marsikomu povzročala precej nevšečnosti. Še najbolj so bili obremenjeni starejši ljudje in majhni otroci. Če pa se je pri komu zaradi pomanjkljive higiene ali uživanja pokvarjene hrane pojavila še zoprna okužba s trdovratno bakterijo salmonelo pa je življenje lahko postalo že neznosno…

Zato zdrava in čista voda, ki običajno priteče iz naših pip, ni samo privilegij ampak tudi nezaslužen dar narave, katerega se sploh ne zavedamo in ga ne cenimo. Pitna voda vse bolj postaja dragocena redkost, saj je njena količina precej omejena in zelo ogrožena zatečena stopnja neoporečnosti glede dejanske biološke in kemične onesnaženosti. Vsako nasilje nad naravo in nespoštovanje njenih zakonitosti, se človeku vedno maščuje, še posebno na področju oskrbe in distribucije pitne vode. Povsem normalno je, da ko odpremo pipo, priteče zdrava voda, ki je vir življenja. Vedno pa ni tako: občasna pomanjkanja vode zaradi nujnih vzdrževalnih del ali pa tudi zaradi nenadnih cevolomov (defektov) sicer povzročajo nekaj negodovanja pri ljudeh, to je pri uporabnikih, običajno pa takšno pomanjkanje vode hitro mine. Problem pa je, ko se na področju celotne Slovenije konstantno zmanjšuje količina vode, to je raven podtalnice, na drugi strani pa se sočasno pospešeno povečuje stopnja onesnaženosti te vode! Zato ne čudi, ko nekateri strokovnjaki že nekaj časa opozarjajo celotno človeštvo, da tretja svetovna vojna niti ne bo zaradi pomanjkanja nafte, to je fosilnih goriv, ampak zaradi pomanjkanja pitne vode!?

Kaj storiti? Posamezni občani smo brez moči, lokalne skupnosti in država pa bi že zdavnaj morali razmišljati, kako in na kakšen način bodo ukrepali, da se ne zgodi najhujše…! Vlada RS bi tako morala takoj ustanoviti neodvisno strokovno telo, ki bi pripravilo kratkoročno in dolgoročno strategijo gospodarjenja s pitno vodo, kot trajnostno reševanje te problematike. Hkrati pa bi to telo skrbelo tudi za strokovno pomoč in povezavo vseh slovenskih občin , ki bi na principu subsidiarnosti prav tako ustanovile ustrezne stalne strokovne organe za razreševanje problematike pomanjkanja in onesnaženosti pitne vode na lokalni ravni! Začnimo ukrepati že danes, da ne bo jutri prepozno!

Foto: Wikipedia