Pečauer: Izkušnje koprskih volitev

Prepričljiva in visoka zmaga župana Borisa Popoviča je gotovo najprej posledica specifičnih lokalnih razmer v Kopru pa tudi dosedanjega Popovičevega županovanja, ko je izpolnil veliko predvolilnih obljub, pa čeprav ne vedno po predpisani poti. V tem pogledu je velika podpora Popoviču primerljiva s podobnim uspehom ljubljanskega župana Zorana Jankovića ali mariborskega Franca Kanglerja, pa še nemalo drugih formalno neodvisnih županov, ki zaradi majhnosti svojih občin v splošni slovenski javnosti ne izstopajo toliko kot omenjena trojica.

/ … /

Čeprav je tudi ta trend neodvisnih list  (op. admin.) že nekaj časa mogoče zaslediti na lokalnih volitvah, na državnozborskih pa se doslej ni uveljavil, se utegne zgoditi, da bo tokrat drugače. Na državnih volitvah volivci doslej niso imeli možnosti izbrati kaj podobnega, kot so »naše«, »neodvisne« liste.

Če se bo na prihodnjih volitvah ta možnost pojavila, če bodo torej na njih nastopile »podjetniške«, »županske« ali kako drugače »neodvisne« in deklarirano »apolitične« liste, se utegne tudi na državnozborskih volitvah odnos volivcev do »političnih« strank spremeniti. Čisto lahko se zgodi, da bodo doslej vodilne stranke z leve in desne skupaj pristale v opoziciji.

Še posebej, ker vse kaže na nizko udeležbo na prihodnjih volitvah. To je mogoče razbrati iz tako rekoč vseh javnomnenjskih anket zadnje mesece, ne glede na to, kdo jih opravlja in po kakšni metodologiji. Deleža teh, ki pravijo, da ne bi volili ali da ne vedo, koga bi volili, se skupaj bližata že polovici. Nizka udeležba je bila značilna tudi za nedeljske volitve v Kopru. Tudi to je lahko znamenje, kako bodo potekale volitve čez pol leta.

Več: Delo