P. Lah, Slovenski čas: Novice, lažice, norice

donald_trumpAli je prijatelj na Facebooku resničen? Je resničen, ampak ne na Facebooku. Resničen je zato, ker sva bila sošolca, ker je moj sorodnik, sodelavec ali nekdo, s katerim me je povezalo zanimanje za isto stvar. Najino življenje zunaj Facebooka je merilo, koliko je najin stik resničen. To, kar živi samo na Facebooku, je utvara ali prevara.

Ali so informacije, ki jih preberem na Facebooku, resnične? So resnične, če odražajo svet zunaj Facebooka: prijateljevo navdušenje nad sončnim zahodom, otrokovo prikupno kobacanje, ali ponudbo na trgovinskih policah. Vse te stvari so toliko resnične in toliko dragocene, kolikor mi pomagajo razumeti in začutiti prijatelja, svet, otroka in gospodarsko stanje v državi. Če te povezave med zaslonom in svetom ni, živim v svetu utvar in prevar.

Vstopili smo v leto, ko Pepelka iz slovenske vasi postaja prva dama obljubljene dežele. Njen z dolarji in leti obloženi mož pa ameriški predsednik. Okoliščine njegovega vzpona vzbujajo zaskrbljenost. Ampak poglejmo najprej, kdo je Donald Trump. Rodil se je s srebrno žlico v ustih. Svoje življenje je posvetil dvema ciljema: dobro se imeti in obogateti. Trump je talentiran in izkušen mešetar. Mešetar je trgovec, ki ti zna za visok dobiček prodati vsako stvar, tudi tako, ki je sploh ne potrebuješ. Kako mu to uspe? Preprosto: pove ti tisto, kar želiš slišati, ne nujno to, kar je res. Resnice namreč ni; res je tisto, kar mešetarja pripelje do uspeha. Kje se to vidi? Oglejte si njegovo televizijsko nadaljevanko Vajenec. Vzemite naključnih deset izjav Trumpa in preverite, koliko je resnice v njih. Ali pojdite štet nadstropja njegovih slavnih nebotičnikov. Z Melanijo živita v 68. nadstropju nebotičnika, ki ima po podatkih mesta New York 58 nadstropij. Torej živita v desetem nadstropju nebes?

Pri Donaldu vse služi enemu samemu namenu: izgledati velik in pomemben. Čim višje prebivaš, tem bolj si pomemben. In seveda dražje je stanovanje. Se pravi, bolj si pomemben. Mestni inšpektorji, ki so si morali ogledati vsak zid in stopnico, natančno vedo, koliko je visok Trump Tower. Milijarde ljudi, ki vemo le to, kar preberemo iz medijev, moramo verjeti na besedo. Čigavo besedo? Če smo pametni, na besedo tistega, ki verjame v resnico. To so običajno javne inštitucije (mestni inšpektorji, na primer) in novinarji. Ti se lahko kdaj tudi zmotijo ali celo naravnost zlažejo, bodo pa prej ali slej ostali brez službe, če bodo tako delali. (To se novinarjem že dogaja: ker niso resno opravljali svojega dela, je novinarstvo kot poklic postalo bodisi dobro plačana propaganda za izbrance bodisi slabo plačana tlaka za večino kovačev nepomembnih besedil.) Nepremičninski mogul ne bo ostal brez službe, če bo zavajal ljudi. Nasprotno, obogatel bo. Zato je potrebna previdnost, kadar imam opravka z mešetarjem ali s človekom, ki ga ne poznam. To še posebno velja v času lažic, to je v novice preoblečenih laži.

Več: Slovenski čas