Koronavirus nas je predramil in ozavestil

Koronavirus nas je ozavestil, kako pomemben je naš dom in domovina, ki nam zagotavljata varnost, zdravje in toplino domačnosti, ki so poglavitne življenjske  vrednote. Ozavestil nas je, kako smo lahko kot slovenska skupnost pozitivno naravnani k skupnemu cilju, kako  preživeti in se razvojno naravnati v novih okoliščinah. Ozavestil nas je o pomenu samooskrbe s samozaščitnimi sredstvi, kmetijskimi pridelki in prehrambnimi proizvodov.

Sovražnega govora se ne premaga z levičarskimi recepti

Levičarji, ki nam vladajo, so rakava rana narodnega telesa

Vrniti se moramo h klasičnemu in naravnemu odnosu do zakona, družine in otrok. Če hočemo kaj spremeniti oz. obstati, potem moramo vse delati, da bo med nami čim več otrok. Toliko jih potrebujemo, da bomo spet številčno rasli. Ta boj bo težak, dolgotrajen in silen.

Drama uspavanja otrok

Ata in mama imata pravico in dolžnost, da se pogovarjata. Vsak dan si morata vzeti vsaj pol ure, da se v miru usedeta in pomenita o tem in onem. Pogosto je najbolj primeren čas zvečer, ko gredo otroci spat. A kaj ko otroci nočejo oditi spat. Uspavanje otrok je danes prva drama.

Naše otroke v javnih ali zasebnih šolah je potrebno enako obravnavati

Osemnajstletnik in njegove ocene

Kdo je dal pobudo oziroma kdo je pooblastil odredbodajalca, da sme šolar, ko dopolni 18 let, staršem dovoliti ali prepovedati vpogled v njegove ocene in disciplinske vpise v šolskem dnevniku? Prav gotovo ne starši in … Beri dalje

Ali spodbujati otroke v vrhunski šport?

Ukvarjanje s športom je vsekakor pozitivna stvar, saj povezuje ljudi, predvsem pa krepi telo in duha. Tekmovalni šport lahko poleg navedenega prinaša tudi uspehe, denar in prepoznavnost. Prinaša pa tudi odpovedi, najrazličnejše stranske učinke, neuspehe … Beri dalje

Česa učimo otroke?

Otroke učimo vseh mogočih znanj in spretnosti, ne učimo pa jih umetnosti upravljanja samih s seboj. Odraščajoči otroci, zlasti v obdobju šolanja, so pogosto zmedeni in ne vedo, kaj bi počeli s seboj. V njihovem … Beri dalje

Zakaj nizka rodnost med (avtohtonimi) Evropejci?

Tako pri nas kot tudi v nekaterih drugih evropskih državah, še zlasti na vzhodu in jugu Evrope, gre opaziti pojav dolgotrajne finančne odvisnosti od staršev.

Macron je vključen v ne ravno plodno »ojdipalno zvezo« z mnogo starejšo žensko, ki bi v psihološkem smislu lahko bila tudi njegova mačeha.

Beri dalje

Ali ima sploh smisel?

Papež Frančišek

»Pojdimo kot družina naprej, ostanimo na poti! Obljubljene so nam še večje stvari. Ne obupujmo zaradi svojih omejitev, a se tudi ne odpovejmo prizadevanju za polnost ljubezni in communio, ki nam je obljubljena.«

Beri dalje

Ko pride puberteta, odidejo

Pred dnevi sem se pogovarjal z enim izmed tistih tisočih slovenskih očetov, ki imajo svojega otroka vpisanega v kakšnega od vrhunskih športnih klubov. Njegov sin že pred svojim desetim letom starosti kaže izjemno zagrizenost za … Beri dalje

Egocentrična vzgoja

V družbi »enakosti« podobno kot hierarhijo zavračamo tudi avtoriteto. Avtoriteta je v vsaki skupnosti vezana na osebo, ki lahko prevzame največ odgovornosti. V družini sta to oče in mati. V sodobni družini otroka že takoj po rojstvu postavimo v središče pozornosti in mu tudi takoj odredimo glavni položaj, ki mu po naravi nikakor ne pripada.

Dobijo še preden si zaželijo in to prekmalu, preveč, prepogosto.

Predstavljajte si očeta, mamo ali oba, ki svojemu otroku kupi vse kar si zaželi. Ni težko, kajne? Tega je v zadnjih desetletjih veliko. Kar otrok izreče, dobi. Pogosto pravzaprav še preden izreče. In tako dobi prekmalu, preveč in prepogosto. Da bi le bil srečen! Za one – četudi kratkotrajne – iskrice v “sončkovih” očeh bi starši naredili – kar se velikokrat prevede v kupili – vse.

F. Bačar, skavt.net: 13-letniki

13-letniki so posebna kategorija ljudi. 13-letnik je nekaj čisto drugega kot 12- ali 14-letnik. Čisto resno in brez heca! Pri 12 letih sem rad delal hiške na drevesu. Pri 13 sem delal hiške na drevesu … Beri dalje