Spomeniki

Poniglava politika se noče pokloniti in zahvaliti najpomembnejšemu osamosvojitelju Jožetu Pučniku s spomenikom v Ljubljani na najuglednejši lokaciji. Ne v Tivoliju pod zakotno smreko, kar je zadnja moda v Ljubljani, ampak v središču mesta. Ob nacionalni sramoti, da Pučnik še vedno nima spomenika, se lahko tolažim vsaj z mislijo: »Blagor mu, ker je umrl in ga ne morejo procesirati slovenske sodnice.«

Narobe svet

V državah, ki so opravile s komunizmom, kjer življenjski standard raste, v državah, ki imajo neodvisno sodstvo in uravnotežen medijski prostor, nikomur ne pade na pamet, da bi bivšo, staro, komunistično državo primerjal z novo, demokratično državo, ki jo je nadomestila. Naš pogled na to, kaj je normalno in kaj ni, žal ni primerljiv s pogledom drugih evropskih narodov.

Narodni heroji in kult nasilja

V prejšnjem zapisu za Časnik.si sem opozoril, kako pozabljeni so dandanes templji kulta krvave revolucije. Danes pa opozarjam na to, da so bili svečeniki in krvniki te krvave revolucije narodni heroji – razen nekaj izjem (npr. mučeniška smrt zlasti žensk). Tako v srcu Ljubljane kot drugod po deželi na krvave revolucionarje spominjajo imena šol, društev, ulic … Kult nasilja torej še živi.

Pozabljeni templji revolucije

Stalinistična revolucija se je investirala v Slovenijo tako, da je dala ubiti več kot 20.000 prebivalcev Slovenije, da jih je sto tisoče zaradi ideologije in revščine pognala po svetu, da je skušala uničiti zasebno podjetništvo, meščanstvo, kmetstvo, vero … Posebno poglavje, ki nam dnevno bije v oči, je investiranje v templje revolucije, v spomenike revolucije.

M. Mazzini, PlanetSiol: Gajbice tulijo

Kulture se glede pokojnih prednikov gibljejo med dvema skrajnostma: nekatere jih malikujejo, za druge so tabu in jih ne smejo niti omeniti. Slovenci spadamo bolj med prve, sodeč po tem, kar lahko vsako leto vidimo … Beri dalje

Spomini, spomeniki, praznovanje, 1. del

Eno od področij, s katerimi sem se v svoji karieri veliko ukvarjal, je domoznanstvo, predvsem gorenjsko. Ob dvajsetletnici demokratične in samostojne Slovenije se sprašujem o spominu in spomeniku, prazniku in praznovanju. Temeljno izhodišče je, da … Beri dalje