Pred stotimi leti je bila rojena znamenita pravljičarka Ela Peroci

Ela Peroci je govorila, da ne piše za otroke, ampak otrokom in se tako z njimi pogovarja. Vendar se z njimi ni pogovarjala le prek knjig, pač pa tudi prek radijskih valov, saj je bilo več njenih pravljic predvajanih na radiu, več let pa je pripravljala oddaje radijske šole za srednjo in potem tudi za nižjo stopnjo.

Pred 130 leti je bil rojen slovenski pisatelj Matija Malešič

Marsikdo se še spomni politika in diplomata Matije Malešiča, na njegovega očeta, pravnika in pisatelja Matijo Malešiča se pa redko kdo še spomni. Pa so njegove knjige, nekoč zelo priljubljene, še na razpolago v slovenskih splošnih knjižnicah, na dLib.si pa je mogoče dobiti kar nekaj njegove kratke proze, ki je vredna branja.

Utihnil je pisalni stroj Angelce Škufca

Angelca Škufca je pisala kratke pripovedi iz vsakdanjega in nevsakdanjega življenja. Po petintridesetih letih pisanja je leta 1997 izšla njena prva zbirka črtic z naslovom Šopek cvetja in trnja, izdala jo je Cistercijanska opatija Stična.

Stanko Janežič, slovenski književnik, duhovnik in profesor (1920-2010)

Minilo je sto let od rojstva, deset let pa bo kmalu minilo, ko je Stanko Janežič umrl. Stanko Janežič se je veselil življenja, čeprav ga je večkrat teplo. Bil je prijazen in preprost, čeprav po človeških merilih pomembna osebnost. Na duhovnih vajah za študente je skoraj vedno zapel kakšno pesem iz pravoslavne liturgije. Pesmi so kar vrele iz njega – to se vidi tudi po tem, da jih je – poleg vsega drugega dela – napisal za kar devetnajst knjig pa še za štiri knjige pesmi v prozi.

Koroški plebiscit je vznemiril tudi slovenske pisatelje

Pravzaprav vsi avtorji za neuspeh plebiscita krivijo v prvi vrsti nesložnost Slovencev, preslabotno narodno zavest in napačno vzgojo v družinah. Potem ko se temu pridružijo še sovraštvo sosednjega naroda, nasilje, podkupovanje in predsodki ljudi, ki so postavljeni, da pomagajo določiti mejo, je zadeva obsojena na propad.

Kozmologija Kozma Ahačiča, poglobljen razmislek o sodobni Sloveniji

Kozmologija podaja na skoraj dvesto straneh celovit pogled v domala vsa vprašanja, ki se dotikajo sodobne slovenske družbe. Seveda pa Kozma Ahačič kot jezikoslovec postavlja tudi vprašanja in odgovore glede našega odnosa do slovenskega jezika. Ima jezik vonj? Lahko ljubimo jezik, ki ga sovražimo? Kaj je prava ljubezen do jezika in kaj skrb zanj? Preprost, dostopen slog esejev skriva za sabo počasno, natančno pisanje. Kot pravi Nabokov: pisatelj bi moral imeti natančnost pesnika in domišljijo znanstvenika. Za eseje Kozme Ahačiča to vsekakor velja.

Pogovor z ministrom o slovenski knjigi

Kot avtor in samozaložnik slovenskim knjižnicah moje knjige rajši podarjam, saj ne želim imeti posla z vladno ustanovo – Javna agencije za knjigo (JAK). Ta je bila menda ustanovljena, da bi še iz knjig iztisnila … Beri dalje

PEN in Pilatovsko umite roke

Avtor: Jože Bartolj. Slovenski center PEN, pod vodstvom Marjana Strojana, kjer so združeni pisatelji, esejisti in pesniki, se je na predlog 21 članov, znebil člana, bivšega predsednika vlade Janeza Janše. V totalitarnem duhu, ki naj … Beri dalje