Umrl je Vladimir Kos, duhovnik, jezuit, misijonar, pesnik, nagrajenec Prešernovega sklada

Vladimirja Kosa je ob dnevu samostojnosti leta 2004 predsednik Republike Slovenije Janez Drnovšek odlikoval z zlatim redom za zasluge. Odlikovanje je dobil za književni opus, za prispevek k slovenski kulturi in jeziku v svetu ter za človekoljubna dejanja. Leta 2014 pa je za zbirki Pesmi z japonskih otokov in Ob rahlo tresoči se tokijski harfi prejel nagrado Prešernovega sklada.

In memoriam: Jolka Milič (1926–2021)

Poslovila se je pesnica, prevajalka in publicistka Jolka Milič. Največ pohval je bila deležna za prevode slovenske poezije v italijanščino ter španske, francoske, italijanske … v slovenščino. Razburjala pa je s svojimi polemičnimi besedili, ki so bila največkrat objavljena kot pisma bralcev, včasih pa je z njimi tudi žela odobravanje.

France Prešeren med lokalnim in globalnim

France Prešeren ne ločuje svetovljanskega od domačijskega, živi tudi iz presežnega ter sprejema tako pekel kot nebo, saj najprej polno zaživi iz lokalnega, je lahko tankočuten tudi do drugih ljudi, narodov in kultur, kar najgloblje izpove v Zdravljici. 

Neža Maurer, Slovenka leta 2008, praznuje devetdeseti rojstni dan

Neža Maurer, priljubljena pesnica, pisateljica, novinarka, kulturna delavka …, je stara devetdeset let. Zagotovo so ji hitro minila, saj je imela bogato življenje. Marsikdo zna vsaj nekaj njenih pesmi na pamet – deklamirati ali zapeti. Seveda tudi zato, ker smo se jih učili v šoli. Ni se jih bilo težko učiti, ker smo se v nekaterih kar našli.

Minka Korenčan: Mineva 100 let od pesničinega rojstva

Pesmi Minke Korenčan so lepo odmevale med slovenskimi ljubitelji poezije pa tudi med literarnimi kritiki in pesniki samimi. Postavljajo jo v isto vrsto skupaj z Antonom Vodnikom, Jožetom Udovičem, Francetom Balantičem in drugimi avtorji duhovnih pesmi.

Stanko Janežič, slovenski književnik, duhovnik in profesor (1920-2010)

Minilo je sto let od rojstva, deset let pa bo kmalu minilo, ko je Stanko Janežič umrl. Stanko Janežič se je veselil življenja, čeprav ga je večkrat teplo. Bil je prijazen in preprost, čeprav po človeških merilih pomembna osebnost. Na duhovnih vajah za študente je skoraj vedno zapel kakšno pesem iz pravoslavne liturgije. Pesmi so kar vrele iz njega – to se vidi tudi po tem, da jih je – poleg vsega drugega dela – napisal za kar devetnajst knjig pa še za štiri knjige pesmi v prozi.

Pred 130 leti je bil rojen duhovnik in pesnik Ivan Sadar

Ivan Sadar je pel o življenju: o delu in trpljenju, razpoloženjih, veselju in sreči, ljubezni moškega in ženske, ljubezni v družini … Ker se ga je prva svetovna vojna zelo dotaknila, mu je navdihnila tudi precej pesmi, predvsem o življenju civilistov v vojni. Njegova je tudi prva slovenska prikrita protivojna pesem z naslovom Enolično življenje s podnaslovom (Staroegiptovska slika), ki je bila objavljena avgusta 1914 v Domu in svetu.

IN MEMORIAM Alenka Glazer (1926–2020)

Umrla je literarna zgodovinarka, univerzitetna profesorica, pesnica … Alenka Glazer. Živela je polno pedagoško in umetniško življenje, ki ga je znala združiti z zasebnim, širila okrog sebe veselje in izžarevala toplino. Večkrat sva se srečali in ta srečanja so bila zame prijetna in bogata.

Pesnik Karel Starc, vpoklican v nemško vojsko, avgusta 1943 pa prebegnil k Rusom, kar je bil zadnji spomin nanj, je bil pred stotimi leti rojen v Mariboru.

Pesnika Karla Starca je zaneslo v suknjo nemškega vojaka

Pesnik Karel Starc sam je pripravil zbirko, jo poslal prijateljem, vendar je z naslovom Prezgodnje slovo izšla šele mnogo let po njegovi smrti: leta 1995; drugačna, kot si jo je zamislil. Uredil jo je in spremno besedo napisal France Filipič, Hinko Košak pa je prispeval zapis o pesniku – prijatelju.

Pesniška zbirka skupine Dediči za praznik reformacije

Novembra leta 1970 je pesniška skupina Dediči izdala skupno pesniško zbirko Razvejano deblo. V njej so pesmi Vlada Garantinija, Jožeta Sevljaka, Francija Lakoviča, Franca Kopitarja in Radovana Palčiča. Po skoraj pol stoletja od izida te pomembne pesniške zbirke so o njenem nastanku, o članih skupine in svojem umetniškem ustvarjanju spregovorili pesniki Vlado Garantini, Jože Sevljak in Franci Lakovič.

Duhovni svet v pesmih Vilija Steguja  

Vili Stegu je bil pesnik strastnega dvoma in žive, globoke vere, prepojen s hrepenenjem po nesmrtnosti in s spoznanjem sodobne razcepljene zavesti o razklanosti razuma in srca, z neprestanim hrepenenjem po večnosti.

Ivo Svetina: Nagovor ob odkritju spominskega obeležja pesniku Ivanu Hribovšku (1923 – 1945)

Ivo Svetina, predsednik Društva slovenskih pisateljev

Na 23. junija 2017 so v čudovitem okolju Repanškove galerije v Rudniku pri Radomljah počastili pesnika Ivanu Hribovška (1923-1945). Slavnostni govornik je bil Ivo Svetina, predsednik Društva slovenskih pisateljev, ki je svoj nagovor zaključil z ugotovitvijo, da je pesnika Hribovška zaznamovala Antigona, ki jo je prevedel v slovenščino. »Le čemu, se sprašujemo danes? Čemu se je v času, ko je zver vojne že smrtno krvavela, odločil, da postane Polinejk? Na to vprašanje nihče od nas ne more odgovoriti. Le pesnik sam…«

Beri dalje

D. Merc, Pogledi: Jame naše vsakdanje

S trditvijo, da se je Dante leta 1319 res spustil v Zadlaško jamo na Tolminskem – kar je seveda zgolj zloraba literarne in zgodovinske fantazme, ki so jo fašisti vgradili v svojo propagandno mašinerijo ob … Beri dalje