Pokončna mama in upognjen oče: je to podoba današnje družine?

Zadnjič sva se z ženo sprehajala po Golovcu in srečala družino – oče in mama v poznih tridesetih, hčerka – kakih 12 let, sin kakih 8. Mama je držala hčerko za roko, hodila je pokončno, samozavestno, z nekakšno odločnostjo in vedrino. Oče pa je hodil sključen v grbo, nič ga ni zanimalo, s pogledom v tla, … v svojih mislih. Pokončna mama in upognjen oče. Prispodoba današnje slovenske družine. Se da očeta(e) zravnati?

Zakaj nizka rodnost med (avtohtonimi) Evropejci?

Tako pri nas kot tudi v nekaterih drugih evropskih državah, še zlasti na vzhodu in jugu Evrope, gre opaziti pojav dolgotrajne finančne odvisnosti od staršev.

Macron je vključen v ne ravno plodno »ojdipalno zvezo« z mnogo starejšo žensko, ki bi v psihološkem smislu lahko bila tudi njegova mačeha.

Beri dalje

„Danes dopoldne boš potreboval očeta“

Moški-oče je moški-oče, ko vodi. Če moški išče samega sebe, je nemogoče, da se bo našel, če ne bo obenem našel svoje voditeljske oz. čelniške vloge. Zlasti ko je nevarno in tvegano, moški izstopa kot voditelj in zaščitnik. Lik očeta se bo dandanašnji rehabilitiral skozi njegovo ponovno odkrito a precej prenovljeno (saj povratek v avtoritarnost ne pride v poštev) voditeljstvo. To je prva iztočnica.

Da bo država živela samo iz izvorno-demokratičnega duha

V zavesti še vedno trajajoče totalitarne poškodovanosti in vse problematičnosti slovenskega prehoda v demokratično kulturo stojimo pred velikim vprašanjem: Kaj je danes s slovensko državo, z resničnim udejanjenjem ustavne demokracije in vladavine prava?

“Barbare” kar sami spustimo v domove

Pred časom sem v Svetem pismu naletel na odlomek, ki je tipično moški, za katerega se zdi, da kar vabi moške k še bolj mačističnemu obnašanju. Res, včasih se za kakšen del Svetega pisma prav zdi, da je napisan za moške: Budni bodite, stojte trdni v veri, možati bodite, bodite močni! Pri vas naj se vse dela iz ljubezni. 1 Kor 16, 13-14 Kaj za današnjega moškega pomeni biti buden?

Kakšen je pravi moški? Tak, ki skrbi zase.

Pred nekaj tedni se je na jumbo plakatih pojavila reklama, ki je napovedovala iskanje pravega moškega. Najprej sem pomislil, da bo to v nadaljevanju reklama za kakšen resničnostni šov. A še preden sem do konca razmislil in kaj napisal, so me prehiteli z odgovorom, da je “pravi moški tisti, ki skrbi zase”. Nisem vedel, da je to tista ključna lastnost, ki najbolj določa pravega moškega.

Raje zaščitite svoje ženske

Mlada poljska tviterašica Marta Niemczyk je na svojem tviter profilu pokazala fotografijo napisa, ki so ga odbojkarski navijači razvili v Berlinu. Na njem je pisalo: “Protect your women, not our democracy! (Zaščitite svoje ženske, ne naše demokracije.)” Tako so poljski navijači sporočili Nemcem, naj se raje posvetijo bistvenemu – naj vendar raje zaščitijo svoje ženske, preden se vmešavajo v politične zadeve tuje države. Kako jasno in boleče sporočilo za Nemce! Kaj se je zgodilo nemškemu ali – recimo raje – evropskemu moškemu, da ni sposoben več zaščititi svojih žensk?

Obstajajo pa očetje, ki molijo. Tam doli.

Nekje sem slišal: “Kjer moli oče, moli cela družina.” Ko sem slišal tale stavek, me je v resnici presenetil njegov pomen. Do takrat sem bil nekako prepričan, da je pravzaprav za versko vzgojo otrok in ohranjanje vere bolj pomembna mama. Ali pa v naših razmerah stara mama. Nekje sem celo našel podatke iz neke raziskave, ki je pokazala, da veliko več ljudi ohrani vero v odrasla leta, če je v družini molil oče.

Ne bodimo ‘parkirani’ v coni udobja

Vsem drugače mislečim želim povedati, da spoštujem in podpiram njihovo željo po ureditvi statusa in v svojem in njihovem imenu tudi sam zahtevam od države, da ustrezno uredi probleme istospolnih, vendar lepo prosim NE z družinskim zakonom, pač pa s posebnim zakonom. Prosim vas, ne mečite vsako zvezo »dveh oseb« v isti koš z družino!

Brez očetov

Tudi, če očetje niso ne svetovalci in ne delajo v velikih korporacijah, so odsotni: nekateri zaidejo v kak hobi, k ljubici ali pa, kot je pri nas navada, v alkoholno omamo za šank. Družine ostanejo brez vodenja. V najboljših primerih je namesto vodenja le časovna koordinacija izvajanja dejavnosti. Otroci pa – kot pravi papež – živijo kot sirote.

J. Bartolj, blog: Requiem za norost

Te besede so se mi najprej zasidrale v glavi po tem, ko sem prebral, da je Delov novinar, sicer diplomant teološke fakultete Dejan Karba, po predobravnalnem naroku v zadevi domnevnega očetovstva kardinala Franca Rodeta izjavil, … Beri dalje