Slovenski politični hibrid na levici

Preletimo na hitro nekrolog slovenskih političnih strank od leta 1990. Tega leta je umrla Zveza komunistov Slovenije (ZKS) in nadomestila jo je Stranka demokratične prenove (SDP), ki se je le tri leta pozneje (1993) sama … Beri dalje

Odpreti vsa vrata pomeni prepih

Ustanovitev nove sredinske stranke Konkretno je vsekakor korak v pravo smer. To je moja osnovna ugotovitev, ki pa temelji na želji, da bi lahko sedanja vlada po volitvah okrepljena nadaljevala delo z udobno večino. Moje priporočilo vodstvu stranke pa je: ne pošiljati na vse konce signale, kako odprta je stranka in da bi z vsakomer sodelovala.

Lokavo izključevanje

Medtem ko število okuženih podira rekorde, se je nasprotnikom vlade zdelo zelo primerno, da predstavijo alternativnega mandatarja, si nadenejo ime Koalicija ustavnega loka in s tem na najboljši možen način demonstrirajo svojo neustavnost in nedemokratičnost.

Frankensteini so nočna mora družbenopolitičnega delavca

Gospodarji slovenske tranzicije, navdušeni nad uspešno vladavino LDS v devetdesetih, razočarani nad nezadostno servilnostjo Boruta Pahorja in obsedeni z družbeno močjo, ki jim jo daje obvladovanje medijev in na javna naročila vezanega gospodarstva, so poskušali zaščititi privilegije s svojimi političnimi stvaritvami.

Se je Šarec vsaj začasno izognil Pahorjevi, Jankovićevi in Cerarjevi usodi?

Da bi Šarcu v kratkem času do volitev organizirali nov “novi obraz”, verjetno presega celo divjo domišljijo najdrznejših arhitektov uspeha vladajočega bloka. Čeprav je na podlagi dosedanjih izkušenj treba priznati, da je “novi obraz” na volitvah najboljši, ko je na sceni zelo malo časa ali ga sploh ni. Šarec, ki se je po njej pred zadnjimi volitvami potikal že kakšnih osem mesecev, je zgolj za las postal najmočnejši znotraj bloka. Spomnimo: Cerar je bil v areni, pa še to v glavnem zgolj “v preddverju”, samo dva meseca, Janković še to ne.

Zdaj, ko so parlamentarne volitve za nami, se bo pokazalo, kdo je Zelenski

Zelenski je zdaj gospodar vsega

Velika zmaga in nakopičena vsaj formalna moč bosta šele omogočila, da Zelenski pokaže pravi obraz. Morda bo res nekaj novega v primerjavi s predhodniki, morda pa se bo izkazal za novo različico Viktorja Janukoviča.

Zakaj nam politična trupla še vladajo?

Zakaj nam politična trupla še vedno vladajo?

Nikjer ne moremo najti racionalne obrazložitve, zakaj nam politiki, ki bi morali po vsaki normalni logiki že zdavnaj oditi na smetišče zgodovine, še vedno vladajo? Kako je mogoče, da botrom, ki forsirajo vedno nove in nove obraze, seveda ko prejšnjim »novim obrazom« poteče rok trajanja, vedno znova uspeva?

Volodomir Zelenski Foto: Sergei Grits/AP

Slovenija je (dokončno) dobila konkurenco

Če v Sloveniji že vsaj desetletje zmajujemo z glavo zaradi lahkovernosti, s katero naše volilno telo izbira “nove obraze”, dejansko pa je bil prvi novi obraz že ministrski predsednik z najdaljšim stažem, po včerajšnji veliki … Beri dalje

Aleš Maver: Zagata kapitana brez mornarice

Koncept “premierja brez vlade” ne bi bil nič zares novega, saj je rajnki Benito Mussolini, denimo, kot predsednik italijanske vlade dolgo časa vsaj na papirju osebno upravljal večino najpomembnejših resorjev, notranji minister pa je bil skoraj brez prekinitve.

Lahko tudi v četrto gre rado?

Morda temeljno vprašanje letošnjih volitev je, ali je moč volitve štirikrat zapored dobiti z uporabo istih trikov. Leta 2008, 2011 in 2014 je levosredinski blok po slovenskih standardih namreč vsakokrat zmagal s kombinacijo treh dejavnikov, … Beri dalje