In memoriam Jože Snoj (1934–2021)

Za svoje delo, tako za novinarsko kot leposlovno in esejistično, je Jože Snoj prejel več nagrad: Tomšičevo nagrado za novinarsko delo, dvakrat Levstikovo nagrado za mladinsko literaturo, Grumovo nagrado za dramo Gabrijel in Mihael, nagrado Prešernovega sklada za roman Negativ Gojka Mrča, Rožančevo nagrado za eseje Med besedo in Bogom, Veronikino nagrado za zbirko Kažipoti brezpotij in leta 2012 Prešernovo nagrado za življenjsko delo.

Rosvita Pesek: “France Bučar je bil večni disident.”

“Bučar je kar precej hodil po robu ter preizkušal potrpežljivost „glavešin“, do kam še sme. Velikokrat je bila grmada že naložena, samo prižgati bi jo bilo še treba. Dokončna nemilost se mu je zgodila z izgonom s pravne fakultete. Ta ga je osebno tudi najbolj prizadela. Sicer pa je bil večni disident. V Partiji, v Zvezi borcev, Novo revijo je zapustil, SDZ je zapustil, tudi Demokrate …”

Sveto v posvetnem

V četrtek praznujemo Dan državnosti. Eden od tistih, ki bi jim po ameriško rekli »founding father« slovenske države je dr. Peter Jambrek. Čeprav bi se dve tretjini Slovencev samozaničljivo zmrdovalo že ob ideji, da Slovenija sploh ima »očete države«. Peter Jambrek je eden od tistih, ki menda niso več »naši«. Od srede devetdesetih do danes se je takih »bivših naših« na desnici nabralo kar nekaj.

Diverzija na Novo revijo

V zvezi s 57. številko se je spletla še neka »teroristična« zgodba. Namreč, nekdanji partizanski diverzant iz Maribora Ladislav Grad, z vzdevkom Kijev, rusofil, zato vseskozi pod lupo Udbe, je v krogu svojih borčevskih prijateljev predlagal – konec februarja ali v začetku marca 1987 – nič manj in nič več kot bombni napad ter zrušitev zgradbe v Ljubljani, kjer domuje Nova revija.

Puckov sindrom in metafizika

Vaclav Havel je v svojem znanem eseju Moč nemočnih iz leta 1978 navedel primer prodajalca zelenjave v komunistični državi, ki nastavi na svojo trgovino napis »Delavci sveta, združite se!«. To dejanje je seveda tragikomično, ker najverjetneje ne izraža pristnega prepričanja.

Pučnik kot deus ex machina

Pučnikov „come back“ – ko se je torej smel spet pojaviti v javnem prostoru – je bil Intervju, ki ga je z njim naredil Taras Kermauner, objavljen pa je bil v Novi reviji leta 1984. … Beri dalje

Praktični razlogi iz proračuna

Avtor: Boštjan M. Turk. Vir: Reporter. Vse bolj se namreč zdi, da temeljne plasti slovenske inteligence niso nikoli sprejele osamosvojitve kot ključnega dejstva naše modernosti. »Ker je vznesenost prekrščevalcev, zdaj ko so na oblasti, brezmejna, … Beri dalje

Kaj potem?

Pri vsej širini gospodarske, družbene in politične krize ter navidezni brezizhodnosti obstaja tudi nekaj vzrokov za optimizem. Ti so v Sloveniji predvsem pojav demokratične javnosti ter enotnost, zrelost in strpnost, ki v njej prevladujejo.  Demokratična … Beri dalje

Nagrade Jurčičevega sklada

Na obletnico rojstva Josipa Jurčiča (1844 – 1881), literata, publicista in novinarja, je Sklad Josipa Jurčiča pri Novi reviji podelil nagradi za dosežke na področju novinarstva in publicistike. Ivo Jevnikar, tržaški novinar, publicist in zgodovinar, jo je prejel za svoje delo med Slovenci na Tržaškem in v Primorju. Stanislav Kovač je prejel nagrado za svoje delo kot gospodarski kolumnist v dnevniku Finance.

Beri dalje