Cenzura

Ko levica kriči, da ne bomo vsi davkoplačevalci plačevali za zasebne šole, je to povsem legitimno kričanje, če pa »desničarji« predlagamo, da ne bi vsi plačevali kontracepcije ali abortusov, je to sovražni govor. Torej – mar ni tudi to cenzura?!

Sanjači novega človeštva

Ko je papež zatrdil da se krutost ni končala v Auschwitzu, je prekinil s to selektivno logiko spominjanja, ki trpljenje enih poveličuje, drugih zamolčuje. Še zlasti je to početje krivično, ko z njim utemeljujejo diskriminacijo med živimi. Zaradi šoe ima namreč tisti, ki je v Izraelu jud, podoben status, kakor ga je imel belec v času apartheida v Južni Afriki.

Radost ljubezni in njeni tektonski premiki

Z apostolsko spodbudo Amoris laetitia (Radost ljubezni) papež Frančišek ponovno preseneča ne zgolj z vsebino, pač pa tudi s svojim značilnim (temperamentnim) slogom njene predstavitve. Ta vključuje edinstven pristop, ki razoroži tako pričakovanja konzervativcev, ki … Beri dalje

Varuhi ali rablji človekovih pravic?

Ustavno sodišče je s soglasno odločitvijo, da se sodbe vseh treh stopenj sodišč v zadevi Patria zaradi flagrantnih kršitev Ustave RS razveljavijo in dodelijo drugemu sodniku v novo odločanje, vsaj deloma upravičilo naziv branika človekovih … Beri dalje

Hierarhija smrti in pogum

Skrivati, prezirati ali zanikati zlo pomeni pustiti, da rana še naprej krvavi. Čas je za pogumne besede, čas je, da se prekine tretja svetovna vojna ‘po koščkih’, o kateri govori papež Frančišek. Prejšnji konec tedna … Beri dalje

Zarota molka

Informacije so najdragocenejše, kar državljani potrebujemo, če želimo aktivno in odgovorno sodelovati v javnem življenju. Ne le informacije povprek, ampak take, ki prestanejo preizkus resničnosti, verodostojnosti in poštenosti. In prav takih informacij slovenski državljan nima.

Pepel odsotnega sveta

Nemogoče je iskati vzporedja med dogajanjem v nekdanji sovjetski republiki in usodo Palestincev v Gazi. Verjetno je edina skupna točka teh dveh primerov sočasnost dogajanja, ki nas postavlja pred vrsto neizbežnih domislic, ki – v najboljšem primeru – hinavsko smrdijo po plehkosti cenenega dobrosrčnega razmišljanja.

Cena za resnico, ki osvobaja

V slovenskem družbenem in političnem, pa tudi cerkvenem dogajanju lahko najdemo nešteto primerov, ko se resnici elegantno izogibamo ali pa se ob javnem izreku resnice soočamo s hudimi oblikami zakrknjenosti, ki prehaja celo v sovraštvo. Denimo ob blagoslovu spomenika pripadnikom protirevolucionarne vojske v Grahovem pri Cerknici.

Heroji zvestobe in nenasilja

Nenavadno je izzivanje nosilcev titoizma (Kučan, Zemljarič, Kristan, Roter …), ki se nočejo pogovarjati z nami. Naročajo si intervjuje pri režimskih medijih (Mladina, Nedeljski …) in nam skušajo še naprej ukazovati, da naj spoštujemo tabuje titoizma. Med temi je bil tabu »nič nismo vedeli« najbolj zločinski.