Tako je bilo v Turjaku, 26.5.1945. Od tukaj na kraj zločina v Kočevski Rog. Vir: Socialna omrežja (@RomanLeljak)

Oborožena kolaboracija z okupatorjem v izjavi SAZU

V srčiki Izjave SAZU o slovenski spravi je zapisano, da je bil odpor proti revolucionarnemu terorju upravičen in da je bila pri tem oborožena kolaboracija z okupatorjem neupravičena. Zdi se, da je nepotrebnem, premišljeno ali nepremišljeno, je zapisano »oborožena kolaboracija z okupatorjem«. S to besedno zvezo je po vsej verjetnosti mišljena medvojna dejavnost vaških straž in domobranstva. Pri tem ne smemo spregledati neoborožene kolaboracije obeh na smrt sprtih strani, kar želimo predstaviti s tem prispevkom.

Vsebinski vakuum o 27. aprilu 1941 in o »narodnih izdajalcih« ter poiskus utemeljitve stoletnice Velikega razkola (med 15. in 24. aprilom)

Prispevek je motiviran z vsebinskim vakuumom tvita enega od všečnih, a premalo poglobljenih mnenjskih voditeljev t.i. sredine, Aljuša Pertinača, datiran na 27. aprila 2020, ki je zapisal: »Praznuje se dan upora proti okupatorju. Vsaj jaz to praznujem. Ne praznujem kolaboracije, še manj povojnih pobojev ali komunistične revolucije.«

Janez Stanovnik, nekoč ”oče naroda”, o sodelovanju partizanov z Nemci

Stanovnik ve, da so partizani, partijski borci, v Grčaricah v kolaboraciji z okupatorsko italijansko vojsko uničili glavnino slovenskih enot zakonite odporniške Jugoslovanske vojske v domovini. Za Janeza Stanovnika, predsednika ZZB NOB, sodelovanje partizanov z okupatorjem ni skrivnost. Nikoli pa javno ne problematizira kolaboracije partizanov z okupatorjem.

Naš prostor sploh ni vezal okupatorskih sil

Za Nemce velja številka 5.000 padlih, pa ta gotovo ni prava. Je nemogoče, saj ni bilo nobenih borb tu. Nemci v vsem času okupacije na Gorenjskem, pa potem doli na Dolenjskem, niso imeli tukaj niti ene redne vojaške divizije. Mi sploh nismo vezali okupatorskih sil, tu so bile samo njihove policijske enote, pa še tisti stari orožniki iz Avstrije in podobno. Torej tu sploh ni bilo vojaško zasedeno.

Kolaboranti

Zakaj se ljudje tistih časov tako radi spominjajo, zakaj je toliko nostalgije po naših povezavah z balkanskimi narodi iz nekega drugega civilizacijskega okvira, po čudaški megalomaniji neuvrščenosti in predvsem po neprijaznem, nehumanem in krutem socialističnem sistemu. Zakaj je tega pri nas in v Rusiji veliko, v drugih ex-socialističnih državah pa precej manj.

O kolaboraciji in samoobrambi

Samoobramba je najbolj naravna pravica, ki jo priznavajo že od pamtiveka. V samoobrambi sta pomembna dva dejavnika. Neposredna, takojšnja nevarnost in njej primeren odgovor. Rdeči teror v Ljubljanski pokrajini leta 1941 je bil klasičen primer strahotne narave in sile, na katero je narod moral odgovoriti.

Začeti misliti zgodovino

V zahtevah po ukinitvi imena Franceta Balantiča iz naziva kamniške knjižnice je implicirana sodba, da je bil mladi pesnik pripadnik vaških straž in kolaborant. Zatorej njegovo ime ne sme krasiti in obeleževati mestne biblioteke. Pogled, ki ni nov, je na Slovenskem prevladoval 7O let. Kako lahko vztraja celo epoho, kako je lahko preživel tudi po propadu komunističnega režima?

Odprto pismo Brini Svit

Avtor se odziva na knjigo Slovenski obraz, o kateri je komentar pod naslovom V iskanju slovenskega obraza že objavil Marko Mehle. Besedilo je naprej izšlo v tedniku Svobodna Slovenija. Zdi se mi, da je bilo … Beri dalje

Partizani in kolaboracija v Sloveniji

V prvem obdobju okupacije, od 17. aprila 1941 pa do 22. junija 1941, pred nemškim napadom na SZ, še ni bilo slovenskega partizanstva, bili pa so aktivni komunisti v tem obdobju veliki prijatelji, zavezniki Hitlerja, ki je septembra prejšnje leto (1939) skupaj z Sovjeti zasedel ubogo Poljsko. Navdušenje KPS nad Hitlerjem se je izkazalo v organiziranju množične manifestacije: naščuvali so kmete, ki so v Trebnjem manifestirali za priključitev tega dela Slovenije k nemškemu Rajhu.

Sprava brez sprave

Vprašanje sprave v slovenskem prostoru še vedno ostaja nerešeno. Pri nas spravo vsaka stran pravzaprav razume popolnoma drugače, kar zagotovo ne more prispevati k »pomiritvi duhov«. Za (nekdanje) komuniste, našo levico, pomeni sprava predvsem nedotakljivost zgodovine, prenehanje »preštevanja kosti« ter iskanja odgovornih za med in povojno nasilje.

Ž. Turk, blog: 941 do poletja 1942

V odgovor na povezavo do članka o človeških usodah vaščanov Rovt, mi je nekdo poskušal odgovoriti s statistiko. Zapis me je zaradi svojega neresničnega naslova napotil iskati znanstvene študije, iz katerih prireja podatke. So zanimive, ker dajejo nekaj … Beri dalje

Francija, Slovenija in povojno dogajanje

Dobro je, ko o temi povojnih pobojev, kolaboracije itd. spregovori nekdo, ki ga ni mogoče uvrstiti med tiste, ki jih nekateri vnaprej želijo diskvalificirati kot advokate domobranstva, kolaboracije, desničarje, klerikalce itd. Dr Jože Trontelj, predsednik … Beri dalje

Vpliv moje babice na referendumski izid

Najbrž me bo ob tej izjavi v mislih marsikdo kamenjal, ampak prepričan sem, da je arbitražni sporazum, za katerega sta se dogovorila Kosorjeva in Pahor, najboljše, kar si je Slovenija v trenutnih okoliščinah lahko izpogajala, in … Beri dalje