Narava in pokrajina (foto): Slap Šprucar

Daleč nazaj v srednjem veku so se na južnih pobočjih Sorice naselili nemški naseljenci iz Tirolske in Bavarske. Za njimi je ostala cela vrsta popačenih imen nemškega izvora pa prelepe vasi v zatrepu Selške Sore … Beri dalje

Narava in pokrajina (foto): Macesnovec

Začeti je treba v dolini Kot. Prvo uro se gre po markirani poti proti Staničevi koči, potem pa se nad studencem zavije ostro na levo in preči severna pobočja in nato še naprej po grebenu naslednji dve uri. Na vrhu poezija barv zlato rumenih macesnov in prelep razgled daleč naokoli. Prekrasno!

Narava in pokrajina (foto): Križevnik

Visoko nad Podvolovljekom, v Kamniško Savinjskih Alpah leži planina Ravne. Do nje se pripeljemo po dobrih desetih kilometrov po pobočjih Dleskovške planote. Od planine Ravne je treba peš.

Ostanki rimskega naselja v okolici Iga

Nekje pod samim Igom so ostanki rimskega naselja. Natančna lokacija ni znana. So pa našli približno 120 nagrobnikov, ki so danes po muzejih, vzidani v cerkvene stavbe, ali pa tam kar kot v primeru Svetega Mihaela v Iški vasi, kar deponirani.

Ruševine gradu nad Preddvorom

Pusti grad visoko nad Predvorom so zapustili že pred velikim potresom leta 1511 in od takrat se je zlagoma spreminjal v ruševine. Danes je to prav zanimiv izlet v zgodovino.

Narcise na Golici že cvetijo

Narcise so vseh mogočih barv, a na Golici so vse ene barve: bele. Cvetenje se začne v stari rudarski vasici Planina pod Gorico in okoliških travnikih v prvih dneh maja. Potem pa se dan za dnem cvetenje narcis dviga po pobočju navzgor vse tja do vrha, kjer se pobočja pobele v zadnjih dnevih meseca maja.

Narava in pokrajina (foto): Podgorje

Staro srednjeveško mesto Kamnik se je v zadnjih letih temeljito obnovljeno postavilo kot princeska na razstavo. Česa vsega tu ne najdemo! Staro baročno mesto pa kar tri gradove, nekoč so našli celo mamutovo okostje. Splača se pogledati tudi po njegovi okolici. Le nekaj kilometrov proč je vasica Podgorje.

Narava in pokrajina (foto): Krnska jezera

rnska jezera so skupina jezer v osrčju Julijskih Alp. Za razliko od drugih jezer so ta razsejana precej naokoli. Za Krnsko jezero podostenji Šmohorja in Lemeža smo slišali vsi. Z njegovih obal je prelep pogled na “obraz” Krna. Drugi dve sta precej manj znani. Dupeljsko jezero se skriva v globeli pod planinsko kočo. Jezero v Lužnici pa je pošteno proč. Pod ostenji Vrha nad Peski, že skoraj nad dolino Tolminke pri Rdečem robu.

las o mogočnem drevesu je že davno dosegel tudi dolino. Prvi jo je opisal J. G. Seidl, ki je v letih 1840-1847 potoval po Štajerski in jo navedel v svojih delih. Omenjal jo je še botanik Glowacki leta 1893 in že takrat so njeno starost cenili na 1000 let. Leta 1951 so mogočno drevo zavarovali kot naravni spomenik in naravno znamenitost.

Narava in pokrajina: Solčavska tisa

las o mogočnem drevesu je že davno dosegel tudi dolino. Prvi jo je opisal J. G. Seidl, ki je v letih 1840-1847 potoval po Štajerski in jo navedel v svojih delih. Omenjal jo je še botanik Glowacki leta 1893 in že takrat so njeno starost cenili na 1000 let. Leta 1951 so mogočno drevo zavarovali kot naravni spomenik in naravno znamenitost.

Pravijo, da je Jalovec kralj slovenskih gora

Narava in pokrajina (foto): Jalovec

Janez Mihovec – Jalovec Pravijo, da je Jalovec kralj slovenskih gora. Pravzaprav o tem sploh ni dvoma. Od kjerkoli ga pogledaš, se mogočno dviga v nebo. Pa se je zanj potrebno pošteno potruditi. Na vrh … Beri dalje