Neobstojna raznolikost Demosa

Iz Demosove usode je moč povzeti še, da je na podobno strnitev vrst moč računati le ob zelo razvidnem skupnem cilju in navsezadnje skupni nevarnosti. Ali je skoraj popolna prevlada ene politične opcije za dovolj akterjev za kaj takega že dovolj moreča, trenutno ne znam oceniti.

Volodomir Zelenski Foto: Sergei Grits/AP

Slovenija je (dokončno) dobila konkurenco

Če v Sloveniji že vsaj desetletje zmajujemo z glavo zaradi lahkovernosti, s katero naše volilno telo izbira “nove obraze”, dejansko pa je bil prvi novi obraz že ministrski predsednik z najdaljšim stažem, po včerajšnji veliki … Beri dalje

Aleš Maver: Zagata kapitana brez mornarice

Koncept “premierja brez vlade” ne bi bil nič zares novega, saj je rajnki Benito Mussolini, denimo, kot predsednik italijanske vlade dolgo časa vsaj na papirju osebno upravljal večino najpomembnejših resorjev, notranji minister pa je bil skoraj brez prekinitve.

Ministrantova misija

Leto 2018, ki zapira svoja vrata, bi lahko v slovenski politiki označili za leto mešanih sporočil. Pod črto je potrebno sicer povedati, da spremembe ni bilo in da so varuhi statusa quo ubranili svoj »abonma« … Beri dalje

Maver: Pozdravček iz leta 1994

Tokratne lokalne volitve so po mojem mnenju najpomembnejše po letu 1994. Potekajo namreč le pet mesec po zadnji državnozborski tekmi in po tem, ko se je napeta drama sestavljanja vlade iztekla v reciklažo vlade Mira … Beri dalje

Mit o sredini

V razpravah o politiki, posebej če potekajo ob kavi ali pivu, sem izjemno neprijeten sogovornik. Zelo hitro izgubim živce, ki jih skušam ob pisanju o istih temah za vsako ceno ohraniti. To se mi je … Beri dalje

Orbana že zdavnaj imamo

Veseli me, da je v minulem tednu kar nekaj opazovalcev madžarskih volitev podčrtalo neko bistveno razliko med Slovenijo in Madžarsko. Če se je z domače desne vsaj pridušeno oglasilo “Mi smo lahko Orban” in če … Beri dalje

Janez Drnovšek Foto: Damjan Žibert/Delo

Prvi novi obraz

V petek, 23. februarja, bo minilo deset let, odkar je svojo življenjsko pot sklenil nekdanji slovenski predsednik in premier Janez Drnovšek. Zelo verjetno je, da bi na obletnico pozabil, če mi ne bi pred dnevom … Beri dalje

Obletnica, ki je ne bi smeli spregledati

Dobro mišljena tranzicija je ostala nedodelana in pohabljena delno iz opravičljivih razlogov s preobremenjenostjo z osamosvojitvijo, vendar vsaj delno tudi zaradi premajhnega zavedanja koalicije Demos, o nujnosti celovitosti tranzicije in to kljub temu, da nam je dr. Adenauer dal navdušujoč zgled.

Jeffrey Sachs: Na zgodovinski konec komunizma se nismo prav odzvali

V mojih očeh je bil to največji trenutek 20. stoletja. Šlo je za izpolnitev vseh naših upov, vsega, kar je rusko ljudstvo potrebovalo, vse je bilo na dlani, mi pa ne bomo ukrenili vsega potrebnega? Si je sploh mogoče zamisliti, da se ne bomo odzvali na ta zasuk brez primere? Seveda se na koncu nismo.

Državljanski pogum

So primeri, ko sta strah, oz. derivati strahu, ter vest v precejšnjem nasprotju. To se velikokrat dogaja pri t.i. državljanskem pogumu. Tukaj tehtanje med strahom »ali bom z izpostavljanjem škodil družini, ogrozil svoje koristi ali užitke«, ter tistim, kar mislimo, da je prav, največkrat pripelje do tega, da damo prednost strahu. Čeprav si ne priznamo radi, da smo to naredili pod vplivom strahu.

Naprej v … preteklost!

V teh dneh sem znova obujal spomine na obdobje pred 25 leti. Leto 1989 je bilo namreč zaznamovano predvsem s padcem berlinskega zidu. Sovjetski imperij je razpadel, mnoge države vzhodnega bloka so se demokratizirale in otresle komunističnih struktur. Ponekod na miren način, drugje, kot denimo v Romuniji, pa s krvjo.

Anatomija pomladnega poraza

Poraz pomladne opcije je popoln in brezpriziven. Analiza geografske porazdelitve glasov razkaže vso njeno razsežnost. Pomladne stranke so dosegle večino v enem samem volilnem okraju, ki je povrh vsega še eden najmanjših v državi, v Ribnici. In še tam izključno po zaslugi nadpovprečnega uspeha N.Si in SLS, ki sta obe prejeli nad 10 % glasov, medtem ko je SDS ostal pod tretjino.

Slovenci niso razočarali

Tokrat so anketarji skoraj povsem zadeli volilni izid zmagovite stranke. Na krilih za ta letni čas čisto solidne, približno polovične volilne udeležbe je Stranka Mira Cerarja, če se morda čez volilni prag vendarle ne prebije SLS, potolkla dosedanji rekord LDS po številu osvojenih sedežev. Tudi sicer se je v marsičem ponovilo Bajukovo in Drnovškovo leto 2000.

Dvotretjinska večina

Leva sredina je velika zmagovalka tudi na osmih parlamentarnih volitvah po letu 1990. Stranki Mira Cerarja, ki je pred slabima dvema mesecema sploh še ni bilo, se obeta celo, da bo potolkla rekordni izid Janeza Drnovška z volitev 2000. Zagotovo ga bo z osemintridesetimi napovedanimi sedeži presegla po številu mandatov, trenutno naj bi ga tudi glede na odstotek prejetih glasov.