T. Griesser Pečar, Družina: Kaj je »odprt arhiv«?

Zgodovinarka dr. Tamara Griesser Pečar o (ne)dostopnosti arhivskega gradiva Dovolite mi za začetek načelno vprašanje. V Študijskem centru za narodno spravo vodite raziskovalno skupino Nasilje komunističnega totalitarizma v Sloveniji 1941–1990. Zakaj je sploh smiselno, da … Beri dalje

Kdo se boji kompromisa?

Pod težo srdite razprave, psovk, mavric, podpisov in nepregledne gore elektronske pošte nasprotnikov novega družinskega zakonika in prijateljev Civilne iniciative za družino in pravice otrok, je Ministrstvo za delo družino in socialne zadeve (MDDSZ) javnosti … Beri dalje

Za sočutni konzervativizem

Prvo branje novega družinskega zakonika se je pokazalo kot le še eno v vrsti poglavij slovenske sprtosti in nedržavnosti.

Splošno vodilo pri spremembah zakonodaje je, da je potrebno vedno ščititi pravice najšibkejšega subjekta – pri tem zakonu pa predlagatelju dejansko ni šlo toliko za pravice otrok kot za pravice njihovih raznovrstnih staršev.

Drugo pomembno vodilo je, da se z zakonom ureja materija takrat, ko obstaja znatno število oseb, zaradi katerih je zakonsko urejanje materije nujno. To sicer zagotovo velja za različne že obstoječe življenjske in družinske skupnosti, zagotovo pa ni pereče vprašanje istospolnih posvojiteljev.