Zastavo so dvignili Goran Vidrih, Bojan Šuligoj, Uroš Krek, Andrej Kocbek in Stojan Ledinek.FOTO: Igor Napast - Večer

Zgodovina ponavljačev ne spusti skozi, 2. del

Poskusi, da se ustanovitev TO leta 1968 razlaga kot korak slovenskih komunistov k samostojni slovenski državi, niso le zgodovinske netočnosti, pač pa demontirajo državo, ki je središčna točka slovenskega nacionalnega vprašanja in s tem vseh … Beri dalje

Slovesna razglasitev samostojne Slovenije, 26. 6. 1991 (arhiv Časnik)

Zgodovina ponavljačev ne spusti skozi, 1. del

V slovenski osamosvojitveni vojni je zmagala slovenska država, zmagala je Republika Slovenija, čeprav je bila stara le deset dni. Njen nastanek, vzpostavitev ključnih demokratičnih institucij, vojaška zmaga, njeno mednarodno priznanje, članstvo v ključnih mednarodnih zvezah … Beri dalje

Anton Drobnič: Miselna lenoba je za resnico uničujoča

Pri Novi Slovenski zavezi smo opazili vse več zanimanja mladih ljudi za resnico o temeljnih dejstvih revolucije in protirevolucije. Prizadevanje za resnico, pri katerem sem sodeloval, je torej vendarle bilo uspešno. Nasprotovanja so čedalje hujša, vendar so tudi vedno bolj nesmiselna in protislovna, ker morajo nasprotniki kar naprej sami sebe zanikati.

O kolaboraciji in samoobrambi

Samoobramba je najbolj naravna pravica, ki jo priznavajo že od pamtiveka. V samoobrambi sta pomembna dva dejavnika. Neposredna, takojšnja nevarnost in njej primeren odgovor. Rdeči teror v Ljubljanski pokrajini leta 1941 je bil klasičen primer strahotne narave in sile, na katero je narod moral odgovoriti.

‘Vsi smo v.’

V svet verovanja dejstva nimajo vstopa se je lepo izrazil Marcel Proust. Kdor bi to želel, bi se lahko že zdavnaj natančno podučil. Ni problem pomanjkanje virov in literature, ampak pomanjkanje volje. Večina noče slišati nobenega argumenta, ki bi omajal črno-belo delitev sveta, s kakršno je postregla komunistična vera. Tudi kristjani smo prevzeli novo vero. Ta vera šteje leta od 1945 in katere odrešenik je bil rojen v Kumrovcu.

70 let potem: iskanje resnice in sprave ob izgubljenem spominu

V teh dneh pa se ponovno zdi, da je prav osnovno človeško sočutje tista vrednota, ki nam je v slovenskem prostoru mnogokrat primanjkuje, ko govorimo o strahotah, ki smo si jih zadali v preteklosti. Travme preteklosti ostajajo še kako žive in boleče in brez njihovega ozdravljenja ne bo uspešne prihodnosti.

Zmagati na napačni strani

Mesec maj bo letos poln takih in podobnih absurdov. Zato ker se nismo pripravljeni soočiti s komunistično preteklostjo, ne z njihovim terorjem in zločini, ne z njihovim polstoletnim zločinskim sistemom, ne z našo osebno in družbeno participacijo pri njihovih zlorabah. Prav te dni, nam Nemci dajejo zgled kako se soočati s svojo preteklostjo, kako obžalovati zločine in kako popravljati krivice.

Partizani in kolaboracija v Sloveniji

V prvem obdobju okupacije, od 17. aprila 1941 pa do 22. junija 1941, pred nemškim napadom na SZ, še ni bilo slovenskega partizanstva, bili pa so aktivni komunisti v tem obdobju veliki prijatelji, zavezniki Hitlerja, ki je septembra prejšnje leto (1939) skupaj z Sovjeti zasedel ubogo Poljsko. Navdušenje KPS nad Hitlerjem se je izkazalo v organiziranju množične manifestacije: naščuvali so kmete, ki so v Trebnjem manifestirali za priključitev tega dela Slovenije k nemškemu Rajhu.

Smo sposobni napisati skupno zgodovinsko poročilo?

Zakaj naj bi bilo protikomunistični strani težko priznati, da so vodilni storili tudi napake in da so bile razne oblike samoobrambe izhod v sili, po takratnem spoznanju manjše zlo v izjemni stiski? Saj nihče ni bil rad na domobranski prisegi, ne glede na pravni pomen, ki ji ga pripisujemo, in Narodni odbor je pred koncem vojne pomenljivo spremenil domobrancem ime v Slovensko narodno vojsko ter ji določil svoje vodstvo.

V. Jarc, Slovenski čas: »Zasluge«, ki so krivde

Za narodno spravo je potrebna drugačna zgodovinska pripoved (naracija) od enobejevske Nedavna postavitev spomenika vsem slovenskim žrtvam totalitarnih režimov na poslopju ameriškega veleposlaništva v Ljubljani je opozorila na neuspeh procesa narodne sprave na Slovenskem. Kaj … Beri dalje

Ob 130-letnici rojstva dr. Franca Kulovca, načelnika predvojne SLS

Juraj Šutej (minister v takratni vladi) naj bi, ko se je čez leta tega spominjal, dodal: »S temi besedami je dr. Kulovec končal svoj kratki govor. Govoril je iz globine srca, čustveno, in solze so mu tekle po licu. Niti predsednik Simović in tudi nobeden od nas ni z nobeno besedo reagiral na govor, ki je na vse napravil mučen vtis.«

J. Maček, Zaveza: Ljudje v stiski

V Rovtah nad Logatcem so postavili spomenik žrtvam komunistične revolucije 22. avgusta 1993. Na njem je napisanih 212 imen mož in fantov, ki so bili pobiti po končani vojni. Medvojne žrtve so napisane na vaški … Beri dalje

Finale bojev v severni Afriki

Nad Rommlovo odločitvijo, da zapusti Libijo, so bili najbolj razočarani Italijani, kar je kasneje pripeljalo do nesoglasij o tem, kdo bo glavni poveljnik združenih sil osi v Afriki, ki so se konec februarja 1943 reorganizirale … Beri dalje