Kaj je najpomembnejše v življenju?

Že bežen pogled na skoraj triinštirideset let duhovništva mi razodeva znamenja Božje previdnosti, ki me je v vsakem obdobju življenja postavila na mesto, ki je optimalno ustrezalo stopnji moje človeške zrelosti.

Poslušati z ušesi srca

Današnja 7. velikonočna nedelja se imenuje tudi nedelja sredstev družbenega obveščanja. Danes namreč v Katoliški cerkvi obhajamo 56. svetovni dan sredstev družbenega obveščanja. Papež Frančišek poziva vse, zlasti pa tiste, ki imajo pomembno besedo pri … Beri dalje

Če ljubimo zgolj prijatelje, si ne zaslužimo nebes

Učenje ljubezni do sovražnikov se začne s tem, da prepoznamo zlomljenost in bolečino, ki jo nosimo v sebi. Še vedno ne trdim, da je ljubiti sovražnika lahko, mi je pa ob koncu premišljevanja današnje Božje besede veliko bolj jasno, zakaj je to prav.

Andreja Perc: Blagor ji, ki je verovala

Božični prazniki so edinstveni in za vse človeštvo. Želim vam blagoslovljene. Želim vam veselja, miru v srcu, blagosti v besedah, samoobvladanja, zvestobe danim besedam, tolažbe v trpljenju, upanja v obupu. To nam prinaša Bog z nami, ki je zvest. Odprimo Mu svoja srca, da nas nagovori.

Ta uboga vdova je vrgla več kot vsi, ki so metali v zakladnico (Mr 12,43)

Vdova iz nedeljskega evangelija nas vabi, naj rečemo ne vsem, ki hočejo iz nas narediti športne, intelektualne in poslovne gladiatorje. Uboga vdova nas spodbuja, naj rečemo ne hlepenju po zaslužku, da se zaradi izgorelosti in uničujoče tekmovalnosti ne bomo ločevali; da naši otroci, ki jedo iz polnih hladilnikov, zaradi poplave ločitev ne bodo psihično pohabljeni, da zaradi pozabe Boga, ne bodo potonili v nesmislu, razvratu in izgubi vsakršne duhovne orientacije.

Božji glas v človeku je tih in nevsiljiv, a vztrajen

Življenje je sestavljeno iz veliko majhnih trenutkov. Lahko doživiš res lepe trenutke, drugič si v težkem položaju. Poznam tudi trenutke, v katerih sta si veselje in žalost, zmaga in izguba, moč in nemoč zelo blizu. Včasih, ko sem doživel čudovit, lep trenutek, uspešen izpit, osebno zmago, je sledila faza izčrpanosti, žalosti, nemoči. Ko berem Sveto pismo, ugotovim, da takih občutkov nimam le jaz.

Najdragocenejše, najbolj krhko

Verjamem, da ni pomembnejše stvari v vsem krščanstvu kakor edinole ta, najpomembnejša svetinja: skupnost, izročena na milost in nemilost povsem drugačnemu svetu, filozofiji, ki išče lastno korist in udobje, ki se naslanja na sebičnost in preživetje.

Prvorojenec vsega stvarstva

Križ, ki ga je Jezus Kristus nesel na Kalvarijo, ne simbolizira le uničujočih posledic zla in naših grehov, nakopičenih v padlem svetu, pač pa je Kristusov križ povzetek vsega zla, odkar svet obstaja. Njegov križ je torej več kot simbol, je nekakšna singularna točka, v kateri skupaj vzdihujeta človek in stvarstvo, zato je neskončno težak. Človek in z njim ves univerzum skupaj čakata na prenovo od znotraj, ko bosta z drugim Kristusovim prihodom po Svetem Duhu dokončno prenovljena nebo in zemlja.

»Čujte!« (Mr 13,37), da ne bomo zamudili Gospodovega prihoda

Ob nasprotnem mnenju se namreč lahko vedno prepričamo, ali mar res zasledujemo tisto, v kar verjamemo, in če res verjamemo v lepo, sveto, dobro; vedno lahko preverimo, kdo stoji pred vrati naše hiše: »hišni gospodar« (Mr 13,35) ali kak nepridiprav. Morda nas bo prav ta nebodigatreba pravočasno zbudil, da ne bomo zamudili Gospodovega prihoda. In veliko bolje je, da nas kaj zbudi prevečkrat kot da nas sploh ne …

Vprašanja in odgovori

Ljudje se radi naslonimo na mnenje večine, skorajda samoumevno potegnemo s tistim, ki je močnejši ali glasnejši. Nenavadno je, kako hitro se dandanes pustimo prepričati »javnemu mnenju«, ki ni nič drugega kakor umetno ustvarjeno soglasje … Beri dalje